Filizlenen patatesin zararları baş ağrısı başladıysa…

İnsan sıhhatine epeyce yararı bulunan patatesin yanlışsız şartlarda saklanmadığı vakit vefata yol açtığını biliyor muydunuz? Bilhassa yeşillenip filizlendiği vakit hayli tehlikeli bir hal alan filizlenmiş patatesin ne üzere ziyanlarının olduğunu Diyetisyen Beyza Köse’den öğrendik. İşte filizlenmiş patatesi tüketmenin bilinmeyen  zararları!

YANLIŞ TÜKETİMİ HAYATİ DEĞER TAŞIYOR 

Sofraların vazgeçilmez zerzevatı olan patates, lif/ posa içeriği sayesinde tokluk hissine katkı sağlayarak sindirim sistemini takviyeler; C ve B vitaminleri, potasyum minerali ile de güç verir. Lakin patatesin yararları kadar yanlış tüketiminin ziyanları da hayati değer taşıyor. Bahisle ilgili risklere dikkati çeken Diyetisyen Beyza Köse, “İnsan sıhhati üzerinde birçok olumlu tesirleri olan patates, hasadından evvel ve sonra depolanma sırasında yapılan kusurlar sebebiyle besin zehirlenmelerine hatta bunlara bağlı ölümlere yol açabilir. Bitkiler; mantarlar, böcekler üzere dış faktörlerden kendilerini korumak için birtakım toksik hususlar üretir. Hasat ve depolanmasında yapılan yanılgılarda (depolama sıcaklığı, hasat ve taşıma sırasında mekanik yaralanma, nem, havalandırma ve ziyanlı böcekler) bu toksik hususların artmasına sebep olur ve insan hayatını tehlikeye sokar. Patates içeriğinde de bu kimyasallardan solanin bulunur” dedi.

BAŞ DÖNMESİ VE BAŞ AĞRISI VARSA…

Depolama ve hasat sırasındaki kusurlardan ötürü solanin ölçüsünün artabildiği vurgusunu da yapan diyetisyen Köse, şunları söyledi: ”Güneş altında ya da yüksek neme sahip ortamda bekletilen patateste solanin ölçüsü artar. Solaninin artması, klorofil sentezini uyararak patatesin sarıdan yeşil renge dönmesine sebep olur. Solanin ölçüsü arttıkça yeşillenmeyle birlikte zehirlenme tesiri de oluşur. Bu yüzden üzerinde yeşil lekeler/ filizler oluşan patateslerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Nemsiz, ışık olmayan serin yerlerde saklanmalıdır. Solanin zehirlenmelerinin belirtileri mide bulantısı, kusma, ishal, mide krampları, boğaz yanması, baş ağrısı ve baş dönmesidir.”

 CİDDİ ZEHİRLENMELER VEFATLA SONUÇLANABİLİR 

“Ciddi zehirlenmeler, mevtle sonuçlanabilir. Bu nedenle patatesleri güneş altında çok uzun mühlet bırakmamaya, yeşillenme gördüğünüzde tüketmemeye, pazarda, markette alışveriş yaparken aldığınız patatesleri tek tek denetim edip yeşillenmiş olanları asla satın almamaya dikkat etmelisiniz. Şayet farkında olmadan yeşillenmiş patates tükettiyseniz ve bahsettiğimiz belirtileri görmeye başladıysanız hemen doktora başvurun. Ramazan sofraları açısından değerlendirdiğimizde de patatesli pişmiş yemeklerin ortalama 3-4 günden fazla tüketilmemesi değer arz ediyor.”

İHA

Başa dön tuşu