Fıtık belirtileri neler bunlara aman dikkat!

Fıtık neden olur? Fıtık belirtileri neler? Fıtık hakkında merak edilenlerin hepsini INCA Klinik Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz’dan öğrendik. Ensede ve kola vuran ağrılarınız varsa , bu ağrılar özellikle öksürük , aksırık , ıkınma üzere durumlarda artıyorsa,kolunuzda hareket sonluluğu varsa , kollarda uyuşukluk varsa  aman dikkat !

Boyun fıtığına dikkat! 

Toplumumuzda çok sık görülen boyun fıtığı ve bel fıtığı olma mümkünlüğü fazla… Boyun fıtığı, boyun kısmımızda bulunan iskelet yapısını oluşturan yedi adet diskin ortalarında bulunan sıvının kaymasıyla ve kayan yerde kas, hudut sistemi fonksiyonunun bozulmasıyla meydana gelen ağrı, tutulmalar ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bel fıtığı ise şöyle meydana gelir;Omurga, “omur” ismi verilen ve birbirine bağlı bir dizi kemikten yapılmıştır. Disk, bir omuru başkasına bağlayan güçlü bağ dokularının bir birleşimidir ve omurlar ortasında bir yastık üzere misyon yapar. Disk, “anulus fibrosus” ismi verilen ve sert bir dış katman ile “nükleus pulposus” ismi verilen jelimsi bir çekirdekten oluşmuştur. Yaşlandıkça, diskin merkezi su içeriğini kaybetmeye başlayabilir ve disk, bir yastık olarak daha az tesirli hale gelir. Bu durum, diskin merkez kısmının, dış katmandaki bir çatlaktan dışarı yanlışsız çıkmasına, yer değiştirmesine (fıtıklaşmış yahut yırtılmış disk olarak adlandırılır) neden olabilir. Disk fıtıklarının çoğu bel omurgasının alttaki iki diskinde meydana gelir, bu da bel hizasında yahut belin çabucak altına denk düşer.

Bacak güçsüzlüğüne neden olabilir 

Fıtıklaşmış bir disk, omurgadaki sonlar üzerine baskı yapabilir ve ağrıya, uyuşmaya, karıncalanmaya yahut “siyatik” olarak isimlendirilen, bacak güçsüzlüğüne neden olabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler! 

Ani frenlerde , trafik kazalarında , boynun öne geriye gitmesiyle oluşan durumlarda bilhassa boyun fıtığı oluşma mümkünlüğü çok fazladır..Yükseklerden , boynun üstünde olan yerlerden ağır yük almak da boyun fıtığının çıkmasına sebep olan davranışlardandır .Yapılan öbür bir yanlış , televizyon karsısında uyuyakalmak ve boynun sağa yahut sol tarafa yanlışsız tutuklu kalmasıdır

.Diğer dikkat edilmesi gereken hareketler  : uzun mühlet cep telefonunu boyna sıkıştırıp konuşmak , uzun müddet boynu kaldırıp yahut alta ederek  ekrana bakmak. Bireylerin ağır yük kaldırmamaları , zıt bir hareket yapmamaları da boyun fıtığı yahut bel fıtığı olmamaları için dikkat etmeleri gereken durumlardandır. 

Başa dön tuşu