Gaz sancısına ne iyi gelir bol bol su tüketin!

Bağırsaklardaki gazın dışarı atılamaması gaz sancılarını doğuruyor. Gaz sancısına kimi vakit yediğimiz soğan, sarımsak, turunçgiller üzere besinler neden olurken kimi vakit da alerji, hareketsizlik, sindirim sorunları neden olur. Gaz sancısı şişkinlik, ishal yahut kabızlık ile daha da şiddetlenme eğilimi gösterebiliyor. Gaz sancısı nedir? Tedavisi nasıl olur? Cevapları haberimizde…

Gaz sancısı nedir?

Bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin teneffüs sırasında yutulan hava ile beslenme sırasında tüketilen besinlerin fermente edilmesi sonucu, midede ve bağırsaklarda gaz oluşumu gerçekleşir. Midede ve bağırsaklarda oluşan gaz sağlıklı bir halde dışarı atılamadığında birikir ve gaz sancılarına neden olur. Biriken gaz ölçüsüne nazaran sancının şiddeti de değişiklik gösterir. Uzun vadeli gaz çıkarma meselelerinde epey şiddetli sancılar görülür. Yetişkinlerde gaz yapan besinler ortasında soğan, sarımsak, asitli içecekler, turunçgiller vb. sayılabilir.

Gaz sancısı neden olur?

Toplum içinde sadece beslenmeden kaynaklandığı düşünülse de gaz sancısının birden fazla nedeni olabilmektedir. Bakteriyel hastalıklar, bedende değişen hormonal dengelerden ötürü sindirim sisteminin suratının değişmesi gaz oluşumuna ve gaz sancısına neden olur. Gaz sancısının en yaygın nedenleri şöyle sıralanabilir:

– Herhangi bir besin hususuna bedenin gösterdiği hassasiyet yahut alerji,
– Çağdaş ömrün getirmiş olduğu hareketsizlik,
– Beslenirken yahut nefes alırken isteyerek ya da istemeyerek hava yutma,
– Lifli besinlerin gereğinden fazla tüketilmesi,
– Besinlerin büyük lokmalar halinde ve gereğince çiğnenmeden yutulması,
– Sindirim sisteminin rastgele bir basamağında meydana gelmiş olan sıhhat problemleri,
– Kış günlerinde karın bölgesi ile ayakların soğukta kalması hasebiyle üşütme,
– Gereğinden fazla yağlı yahut baharatlı eserler tüketme,
– Süt yahut süt eserlerinin gereğinden fazla tüketilmesi,
– Asitli ve şekerli meşrubatların çok ölçüde tüketilmesi ile alkol, sigara üzere sıhhatsiz alışkanlıklar. 
– Fazla gaz, kimi durumlarda divertikülit, ülseratif kolit yahut Crohn hastalığı üzere kronik bağırsak hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Ayrıyeten ince bağırsaktaki bakteri ölçüsünün değişikliği de gaz sancısını tetikler. 

Gaz sancısına ne güzel gelir?

Yüksek lifli besinler çoklukla sindirim açısından epey yararlı olsa da kimi bireylerde gaz oluşumuna ve gaz sancısına neden olabilir. Fasulye, soğan, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, armut, elma, şeftali, kuru erik, tam buğday ve kepek epey fazla lif içerir ve fazla tüketilmesi gaz oluşumuna neden olur.

Birey kendi beslenmesini test ederek bu besinlerden hangisinin kendisine gaz yaptığını tespit edebilir ve diyetini buna nazaran düzenleyebilir. Süt ve süt eserlerinin gereğinden fazla tüketilmesi gaz oluşmasına neden olur. Bu nedenle gaz sancısı çeken bireyler süt eserlerini azaltabilir yahut laktozsuz süt tercih edebilir. Kızarmış ve yağlı yiyecekler sindirimi güç olduğundan gaz oluşumunu arttırır, gazlı içecekleri fazlaca tüketmek gaz sancısına neden olur. Bu besinlerin diyetten çıkartılması gaz sancısının önüne geçebilir. Ayrıyeten sindirimi kolaylaştıracağından çokça su tüketmek gaz sancısının önüne geçer. 

Yemekleri yavaş yemeye uğraş edin

Şişkinlik oluşmaması için öcelikle yuttuğumuz havayı azaltmalıyız.Yemekleri yavaş yemek çok kıymetli, süratli yediğimizde çok hava yutulması kaçınılmazdır. Kıymetli bir nokta da yemek yerken konuşmamaktır,konuştukça hava yutulur.

Stresten uzak durun

Dikkat edilmesi gereken çok değerli bir nokta gerilim. Biliyoruz ki ağır gerilim midede gastrit yahut ülser, spazm, bağırsaklarda da çok kasılmalara neden olabilir. Yeniden kronik geğirmenin altından da ağır gerilim çıkabilir.

Başa dön tuşu