Gaz sıkışması neden olur hızlı yemek yiyorsanız…

Gaz sıkışmasını çekenler bilir! Şiddetli bir karın ağrısına neden olan bu sorun kişinin günlük ömrünü epeyce olumsuz etkilemektedir. Gaz sıkışması beraberinde sindirim rahatsızlıklarını da ortaya çıkaran bir sorundur. Pekala gaz sıkışması neden olur? Gaz sıkışmasına ne uygun gelir? Gaz sıkışması nasıl tedavi edilir? İşte tüm merak edilenleri sizler için araştırdık 

Gaz sıkışmasının asıl nedeni yemek yerken havada olan bakterilerin mide ve bağırsaklara yerleşmesinden kaynaklıdır. Çok fazla ciddiye alınmayan bu durum tedavi edilmezse ve gaz bedenden atılmazsa ilerleyen vakitlerde önemli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gaz çıkaramayan şahıslarda sindirim hastalıklara meydana gelmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra gaz oluşumuna tesir eden bir başk faktör ise tükettiğimiz besinlerdir. Özellikle Kuru fasulye, lahana, soğan, karnabahar, enginar, mercimek, kuru üzüm, brokoli, soğan, erik kurusu ve elma üzere besinler gaz oluşumuna sebebiyet vermketedir. 

GAZ SANCISININ BİRÇOK BELİRTİLER BULUNMAKTADIR 

Dışkılama da zorlanma ve ağır koku, şiddetli karın ağrısı ve kasılma, kasılmalara bağlı gelişen nefes alıp vermede zorluk çekme kaslarda ağrı, terleme ve mide bulantısı üzere belirtilerle kendini gösterir.

GAZ SIKIŞMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yukarıda saydığımız belirtilere sahipseniz kesinlikle bir uzmana görünmelisiniz. Gneellikle uzmanlar birinci belirtilerde hafif bir ilaç tedavisi uygulamaktadır. Bunun yanı sıra alerji testi de uygulanmaktadır. Akabinde bireye özel diyet programı hazırlanır. Ve dikkat edilmesi gereken en kıymetli noktanın yavaş ve tane tane yemek yenilmesi önerilir. 

GAZ SIKIŞMASINA NE UYGUN GELİR? 

Papatya çayı gaz sıkışmasına hayli güzel gelmektedir. Gaz sıkışmasının önlenmesine yardımcı olan papatya çayı tıpkı vakitte rahat bir dışkılama sağlanmasına da yardımcı olur. 

1 tatlı kaşığı kabartma tozu ile bir bardak ılık suyu karıştırın.Günde bir bardak tüketin. Sancıya ve gaz sıkışmasına sebep olan midedeki fazla asidin azalmasında yardımcı olur.

Gaz sıkışmasını sık sık yaşıyorsanız. Dar giyinmekten kaçınınız.Dar kıyafetlerde gaz sıkışmasına neden olan en kıymetli sorunlardan biridir. 

 Gaz sıkışması sırasında yavaş yavaş bir bardak ılık su içerek, sancının olduğu yere masaj yapabilirsiniz. Bu da sancınızın azalmasına yardımcı olacaktır. 

Başa dön tuşu