Gece uykuda dişlerimizi neden sıkarız depresyonda olabilirsiniz!

Gece uykuda dişlerimizi neden sıkarız?  Gerilim, depresyon ve ağır aktiviteler insanlarda diş sıkma davranışını ortaya çıkarmaktadır. Bilhassa de gerilim, diş sıkma ve gıcırdatmayı tetikleyen bir durumdur.Peki bu rahatsızlık tedavi edilebilir mi?  Diş sıkma davranışına dair tüm merak edilenleri içeriğimizden okuyabilirsiniz.

UYKUDA FARKINDA OLMADAN DİŞLERİNİ GICIRDATIYOR 

Stres ve depresyon çoklukla birinci olarak çiğneme kaslarını amaç alıyor. Kişi uyku sırasında farkında olmadan dişlerini gıcırdatıyor, sıkıyor. Uyandığında ise bunun farkında olmuyor. Hatta çenesindeki ağrının sebebinin ne olduğunu da bilmiyor.

YETİŞKİNLERDE CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR DURUMDUR 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, “İnsanlar, hastalığın epeyce rahatsızlık veren semptomları ortaya çıkınca sorunu önemsemeye başlıyor. Dişlerde çok hassasiyet, kırılma ya da sallanma, dişlerde aşınma ve çene işlevlerinde kıymetli seviyede bozukluklar ortaya çıkınca şahıslar tabibe başvuruyor. Diş sıkma, yetişkin insanlarda görülürse ciddiye alınması ve tedavisi için tabibe başvurulması gerekiyor. Fakat çocuklarda görülen diş sıkma ve gıcırdatma davranışı bir hastalık olmayıp olağan ve süreksiz bir davranış olarak değerlendiriliyor” dedi.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Diş sıkma ya da gıcırdatma hastalığının tedavisi, daha çok diş sıkma davranışı ile ortaya çıkan ziyanları önlemeyi amaçlayan apareylerle sağlanıyor. Çene ve dişler üzerindeki baskıyı azaltan bu araçlar, diş sıkma davranışı sırasında çene ve dişlerde meydana gelebilecek ziyanları önlüyor. Diş sıkma davranışının denetim altına alınması ise tedavinin öbür bir boyutunu oluşturuyor. Hastanın gerilim ve depresyon problemlerine yönelik tedavi, hastanın bilinçlendirilmesi ve gerekli durumlarda ilaç desteği ile diş sıkma hastalığı denetim altına alınabiliyor.

KAYNAK: POSTA

Başa dön tuşu