Gece yeme bozukluğunda bu belirtilere dikkat!

Gece yeme bozukluğu sendromu, kişinin gece uykusundan uyanması karnı tok olduğu halde çabucak sonra çok fazla yemek tüketmesi üzere durumlar gösteririr. Gece yeme bozukluğu sendromu olan bireyler yemek yemeden uyku uyuyamama üzere sorunlarla karşılaşır ve uyku nizamlarında önemli sorunlar oluşur. Gece yeme bozukluğu sendromunda ekseriyetle uyku bozuklukları ve uykuda nefesin durması üzere sorunlarda yaratır.  Bu durumun görüldüğü bireylerde yedikten sonra suçluluk, problem, gerginlik, karamsarlık ve sonluluk hali üzere duygusal durumlar görülebilir.

Sabah tok uyanırlar!

Bu durumu yaşayan bireylerde en şaşırtan durumlardan biri de sabah tok uyanmalarıdır. Gece yeme bozukluğu kişinin günde birkaç öğünü atlamasına sebep olur. Sabah yeteri kadar besin alamayan kişi, akşam ve gece saatlerinde yemek yeme gereksinimi karşı konulmaz hale gelir. Sabah tok uyanan kişi günlük alması gereken kalori ölçüsünü akşam yemeğinden sonra yediği atıştırmalıklardan almak ister.

Gece yeme bozukluğu sendromunun nedenleri nelerdir?

Gece yemek yeme sendromunun nedenleri ardında fizyolojik ve pisikilojik sebepler olabilir. Denetim edilmeyen kilo artışının en değerli sebeplerinden birtanesi tabi ki gece yemek yemeleridir. Bu durumun yanı sıra; Uyku düzensizliği, depresyon, pisikilojik problemler, obezite, sistemsiz beslenme alışkanlığı, diyabet hormonal nedenler de gece yemek yeme sendromunu ortaya çıkarabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Gece yeme bozukluğu sendromunun tedavisinde tipik bir metot yoktur. Çoklukla farmolojik ve ruhsal tedaviler uygulanır. 


 

Başa dön tuşu