Geçmeyen ağız kokusu neden olur dil kanseri habericisi olabilir!

Ağız kokusu toplum içerisinde epey rahatsız edici bir durumdur. Kişinin kendisini de rahatsız eden bu hastalık ciddiye alınması gereken bir bahistir. Ağız kokusu her vakit sanıldığı kadar suçsuz bir durum değildir. Uzmanların bu hususta önemli ikazları var. Her şeyi yapıyor ama bir türlü ağız kokunuzu geçiremiyorsanız aman dikkat! Bu durum çok önemli bir hastalığın habericisi olabilir. Peki geçmeyen ağız kokusu neden olur? Bu sorunun cevabını, Burun Boğaz ve Başboyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Akdağ’dan öğrendik. İşte tüm merak edilenler!

Dil kanseri gözden kaçan bir hastalıktır 

Uzman Dr. Mehmet Akdağ, lisan kanserinin hem halk ortasında hem de bilimsel arenada çok fazla bilinmediğini ve gözden kaçırılan bir hastalık olduğunu söyledi.Ağız içerisindeki her yaranın lisan ve ya boğaz kanseriyle alakalı olmayacağının altını çizen uzman tabip, bu yaraların birçok nedeninin olabileceğini hatırlattı.Sadece bu durumun gözden kaçırılmaması gereken bir durum olduğunu belirtti. Uzmanlar, agız içinde 15 günden uzun süren yaralarda kesinlikle, kulak burun boğaz tabibinin muayenesi gerekiyor, ağız yahut lisan kanserini ayırt etmek açısından diyor. 

Dil kanserinin habercisi olabilir 

İletişim kurarken en kıymetli sorun olarak ortaya çıkan ağız kokusu aslında sanıldığı kadar temiz değil. Ağız içerisinde çıkan ve bir türlü geçmeyen yaraların neden olduğu ağız kokusu, lisan kanserinin habercisi olabilir. Uzmanlar sigaranın da lisan kanserine neden olabileceğini hatta bu riski arttırdığını belirterek, erken teşhisin hayati değer taşıdığını lisana getirdi. 

Ağız içerisinde çıkan yaralar ağrılı ya da ağrısız olabilir. Lakin burada ağrısız yaralar daha çok kıymet taşıyor. Ağız kokusu lisan kanserinin geç devir belirtisi ortasında yer alıyor. Dil kökü ve lisan tabanı ile ilgili ilerlemiş ülserel lezyonlarda şayet çürüme ki yara alanlarında derinleşme krater üzere alan oluşur orada yemek artığı ile birlikte çürüme oluşuyor. Çürüme ve bakteriler ile birlikte kişi konuşurken yahut soluk alırken ağız kokusu oluşuyor. Bu ağız kokusu da rutinin dışında bazen beklenmeyen lisan kanserlerinin belirtisi olabiliyor.”

Sigara herzaman ki üzere büyük bir faktör

Birçok gırtlak ve boğaz kanserinin nedeni olduğu üzere lisan kanserinin de en kıymetli nedenleri ortasında sigara yer almaktadır. Sigara dışında değerli nedenlerden biri de diş ve ağız hijyeninin olmamasından kaynaklanmaktadır. Diş bakımı, ağız bakımı, diş fırçalama yapılamayan bireylerde hem enfeksiyon hem de tümöral gelişim kelam bahsidir. Muayeneden sonra şayet lisan tümöründen şüpheleniliyorsa kesinlikle oradan bir biyopsi alınmalıdır. Uygulanan biyopsi sonucunda  şayet kanser çıkarsa yaranın lokasyonuna bağlı olarak operasyon gerçekleştiriliyor.   Hastalıkta erken teşhis çok değerli.Erken devirde teşhis konulursa küçük tedavilerle hastaların sorunu çözülüyor. 

Başa dön tuşu