Geniz kanseri belirtileri sigara içenlerde risk artıyor!

Günümüzde giderek yaygınlaşan geniz kanserinin tıp lisanındaki adı nazofarenkstır. Yetersiz beslenme, hazır besin, kâfi meyve tüketmeme ve sigara kaynaklı kimyasal hususlara maruz kalma bu kanser tipinin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Pekala geniz kanseri nedir?Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? İşte geniz kanserine dair tüm merak edilenler!  

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Geniz kanserinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; geçmeyen burun tıkanıklığı, burundaki damarların hasar alması sonucu kanamaların olması, konuşma sırasında yaşanan bozukluk ve ses tellerinde yanma hissi,rahat nefes almamaya bağlı gelişen görme bozuklukları,boyunun her iki tarafında şişlik,koku ve tat almada yaşanan bozukluklar,çene altından yanaklara gerçek ilerleyen karıncalanma gibi belirtiler yaşanmaktadır. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Yukarıda saydığımız belirtiler kendini gösterir göstermez muhakak bir uzmana müracaatınızda yarar var. Kulak burun boğaz hekimi çoklukla ultrason ve örnek alma tetkikleri ile kanser olup olmadığına bakar. Burun tıkanıklıkları tıpkı vakitte öbür hastalıklara neden olur. Erken müdahale kanserin tedavi edilmesinde önleyici bir rol oynamaktadır. Kemoterapi ve ilaçlarla geniz kanseri tedavi altına alınır.

Başa dön tuşu