Gereğinden fazla içilen sütün zararları neler sivilceleriniz çoğalıyorsa dikkat!

Çocukluğumuzdan beri bilhassa büyüme ile uzunluk uzamasına olumlu tesiri olduğu ve çok sık tüketmemiz gerektiği şuuruyla içtiğimiz sütün sanki ziyanları olabilir mi? Sütün kemik gelişimine tesiri ve eksiksiz bir protein kaynağı olduğunu biliyoruz. Lakin şayet bilinçsiz tüketirsek faydaları ziyana dönüşebilir mi? Bu soruların yanıtını siz elmaelma.com okuyucuları için araştırdık. İşte süt ile ilgili bilmediğiniz gerçekler ve mümkün ziyanları…

Sivilceleriniz Çoğalıyorsa Dikkat…

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara nazaran sivilce sorunu yaşayanlar süt içerken daha dikkatli olmalı. Sütün içinde bulunan hormanlar bedendeki yağ üretimini hızlandırıyor bu da sivilcelerin çoğalmasına neden oluyor.

Süt Yemekten Evvel İçilir Mi?

Sütü yemeklerden bir iki saat evvel ya da sonra tüketmemiz kıymetli. Yemekle birlikte tüketilen süt demiri bağlayarak kansızlığa neden olabilir. Yetişkinlerin bu mevzuda dikkatli olması gerekiyor.

 Günde Ne Kadar Süt İçmeliyiz?

Çocukların, gençlerin ve anne adaylarının her gün en az 2 bardak süt  yetişkin ve yaşlıların da ortalama 2 bardak süt içmeleri önerilmektedir. Her şeyin olduğu üzere sütün de fazlası ziyanlıdır. Çok ölçüde tüketilen süt böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Ayrıyeten prostat ve yumurtalık kanserine neden olabilceği araştırmalar da bulunmaktadır.

Başa dön tuşu