Gırtlak kanseri belirtileri yutkunurken zorlanma yaşıyorsanız…

Gırtlak kanseri, çağımızın en çok karşılaşılan hastalıklarından biri olan kanser cinsleri ortasında görülme sıklığı bakımından epeyce az rastlanan kanserlerden biridir. Bu kanser çeşidi bilhassa sigara içenlerde daha yaygın olarak görülmektedir. Bunun nedeni sigarada bulunan kimi kimyasalların,  gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirmesi ve tümör oluşmasına neden olmasıdır. Uzmanlar uyarıyor! Şayet sesinizde değişiklik varsa dikkat! Gırtlak kanseri olmuş olabilirsiniz! Pekala nedir bu gırtlak kanseri? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Şen’den öğrendik. 

GIRTLAKTA OLUŞAN MAKUS HUYLU TİMÖRLERE DENİR

Solunum sisteminin en değerli kesimlerinden biri de gırtlaktır. Gırtlak nefes ile yemek borusunu birbirinden ayırmaktadır. Gırtlak ses üretiminin yapıldığı ve yutma esnasında besinlerin nefes borusuna kaçmasını engellemektedir. Birçok işlevin yerine getirilmesini sağlayan gırtlakta oluşan makûs huylu tümörlere gırtlak kanseri denir. 

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Gırtlak kanserinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Ses tellerine yakın bir bölgede olan gırtlakta birinci değişimde ses tellerinde meydana gelmektedir. Öteki belirtileri; Yutkunurken zorlanma ve ağrı, nefes darlığı, nefes kokusu,
gırtlak bölgesinde şişlik, hırıltılı nefes, kulakta ağrı, daima tekrarlayan boğaz ağrısı, inatçı öksürük, kilo kayıpları, yorgunluk ve halsizlik üzere belirtiler sayılabilir. 

SİGARA VE ALKOL EN DEĞERLİ NEDENİ! 

Gırtlak kanserinin neden ortaya çıktığı şimdi bilinmemektedir. Yalnızca yapılan araştırmalara nazaran uzun mühlet sigara içen ya da alkol tüketen şahıslarda bu riskin çok fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bunun nedeni sigaranın gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirmesi ve tümör oluşmasına sebep olmasıdır. Gırtlak kanserinin ortaya çıkmasına neden olan faktörler ortasında; Human Papillom Virüsü, (HPV) gastroözofageal reflü hastalığı, troid bezi ve guatrın çok genişlemesi, kömür üzere kimyasallara maruz kalma, yetersiz beslenme, ihmal edilen ağız ve diş bakımı, genetik yatkınlık da bulunmaktadır.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalığın teşhisinde en değerli adım aslında kişinin ta kendisidir. Hekim hastadan edindiği bilgilere nazaran hastaya teşhis koymaktadır.  Fiziki muayene yapılarak şişlik olup olmadığı denetim edililir ardından kesin teşhis için laringoskopisimli ince bir tüple gırtlağa girilir ve ayrıntılıca bakılır. Tedavide hangi kademede olduğu çok değerlidir. Şayet başlangıç etabındaysa radyasyon terapi tercih edilir. Lakin ileriki boyutlardaysa kemoterapi ve radyasyon terapi birlikte alınır. Tedavide bir başka yol ise cerrahi usuldür. Neşter yahut lazer ile açılarak gırtlağın bir kısmı yahut tamamı alınabilir

Başa dön tuşu