Göz alerjisi belirtileri batma hissi yaşıyorsanız…

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte beğenilen yaşanan sorunlarda artmaya başlamaktadır. Sizde gözünüzde göz yaşarması, kızarma üzere durumlar yaşıyorsanız aman dikkat! Göz alerjisi körlüğe bile sebebiyet verebiliyor. Pekala göz alerjisi nedir? Göz alerjisi belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? İşte göz alerjisine dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. 

POLENLER BEĞENİLEN İLTİHAPLANMAYA NEDEN OLUYOR 

Bahar aylarında havada uçuşan polenler yalnızca üst teneffüs yolu hastalıklarına neden olmaz. Tıpkı vakitte göz hastalıklarına da neden olmaktadır. Bu polenler vakit içerisinde iltihaplanmaya da neden olur. Göz alerjisi hem göz kapaklarının şişmesine neden olur hem de göz içinin kızarmasına sebebiyet verir. Bu da vakit içerisinde görme kaybına neden olur. 

KÖRLÜK RİSKİNE BİLE YOL AÇIYOR 

Bu alerjik durum kimi bireylerde körlük riskine bile neden oluyor. Bilhassa beğenilen alerji sorunu yaşayan bireylerin lens kullanmamaları tavsiye edilmektedir. 

GÖZ ALERJİSİNİN PEK ÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Göz kapağının göz içine batması, göz kapanıp açıldığında şiddetli ağrılar, sıklıkla yaşanan temel belirtiler kızarıklık, yanma, şişme ve yaşarmadır. Bunun yanı sıra; Göz kemiklerinde sızıntılı sancılar, ışık karşısında hassasiyetin artması,gözün bulanıklaşması ve görme kaybı, göz kapayıp açmada zorlanma üzere sorunlara neden olmaktadır. 

LENSLE DIŞARI ÇIKMAYIN

Göz alerjiniz varsa lensle dışarı çıkmamalısınız. Ayrıyeten bu aylarda lens paklığına normalinden daha fazla dikkat etmelisiniz. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Göz alerjisinin tedavisinde buz kompresi önerilmektedir. Buz kompresi göz şişmesini indirmede epeyce tesirlidir. Lakin burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. O da buz torbalarını göz üzerinde tutmamak olmalıdır. Zira bu göz damarlarında hasara neden olmaktadır. 

EVİNİZİN HAVA ALMASINI SAĞLAYIN 

Bahar aylarında meskenler çoklukla güvelenmesin diye boyalanır. Bu boyalarda su bazlı boya tercih eder. Meskenin hava alması sağlanır. Böylelikle alerji olma ihtimali düşer.

ÇAY TORBALARINI GÖZÜNÜZDE BEKLETİN 

Göz alerjisinin tedavi edilmesinde siyah çay torbaları hayli işe yaramaktadır. Yapmanız gereken tek şey ılık sıcak siyah çay torbalarını gözlerinizin üzerine koyup yarım saat bekletmek olacaktır. 

HAVUÇ VE ISPANAK TÜKETMEYE İHTİMAM GÖSTERİN 

Gün içerisinde havuç ve ıspanak gibi göze düzgün gelen besinler tüketerek göz içerisindeki vitamin ve mineral pahalarını artırın.

Başa dön tuşu