Göz alerjisi korunma yolları bu uyarılara aman dikkat!

Özellikle bahar aylarında artan göz alerjisi kişinin hayat kalitesini epey düşürmektedir. Beğenilen kaşınma, yanma ve şişmeye neden olan göz alerjisi hakkında tüm merak edilenleri Göz Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Banu Coşar’dan öğrendik. Pekala göz alerjisi nelere yol açar? Göz alerjisinden korunma yolları neler? İşte göz alerjisine dair tüm merak edilenlerin karşılığını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

BURUNDA TIKANIKLIK VE HAPŞIRMA VARSA… 

Polenler, evcil hayvan tüyü, toz, küf, duman ve parfüm üzere yabancı hususlar göz alerjilerine yol açmaktadır. Alerjiye yol açan bu unsurlarla karşılaşıldığında, göz akımızın üstündeki zar “histamin” olarak isimlendirilen bir unsur salgılar ve bu husus gözlerimizin kızarmasına, şişmesine ve kaşınmasına yol açar. Göz alerjisi olanlarda sıklıkla burunda da alerji oluşur ve buna bağlı olarak hapşırık, burunda kaşınma ve tıkanıklık izlenebilir.

GÖZ ALERJİSİ BAHAR AYLARINDA ARTIYOR 

 Alerji mevsimi nerde yaşadığınıza ve neye alerjik olduğunuza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ağaç polenleri çoklukla kış sonu ve bahar aylarında havaya saçıldıklarından bu aylarda belirtilere yol açarlar. Birtakım farklı bitki polenleri ise yazın ve sonbaharda salınır. O nedenle alerji mevsimi ekseriyetle baharda başlayıp, Kasım’a dek uzar. 

EĞER POLEN ALERJİNİZ VARSA… 

Bahar/yaz aylarında bilhassa polenlerin havada çok bulunduğu sabah ve akşamüzeri saatlerinde dışarı çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Gözlük yahut güneş gözlüğü takmak polenlerle gözünüzün temasını tam olarak kesmese de bir ölçü azaltır. Meskeninizde ve otomobilinizde camları açmak yerine klima kullanmalısınız. Lakin klima ünitelerini nizamlı temizlettiğinizden ve filtrelerini sık sık değiştirdiğinizden de emin olmalısınız ki alerjenler tekrar içeri üflenmesin. 

EĞER KÜFE ALERJİNİZ VARSA…

Evinizde nem oranını %30-50 ortasında tutmaya çalışın zira küf nemli ortamda artar. Bodrum katı, banyo ve mutfak üzere nem oranı yüksek alanları daha sık temizleyin. Şayet çok rutubet varsa bir nem alma aygıtı kullanmanız yararlı olacaktır.

EĞER TOZA ALERJİNİZ VARSA… 

Özellikle yatak odanıza dikkat etmeli ve toz akarlarını cildinizden uzak tutmaya çalışmalısınız. Bunun için nevresim gruplarınızı sık değiştirin ve en az 55°C derece sıcaklıkta yıkayın. Yastıklarınızın antialerjik özellikte olmasına dikkat edin.
Odanızın yerlerini nemli paspas yahut bez ile silin, kuru paspas yahut süpürge ile temizlikten kaçının. Zira nemli paspas yahut bez, alerjenleri içine hapsederek daha faal paklık sağlayacaktır.

EVCİL HAYVAN ÇEŞİDİNE ALERJİNİZ VARSA… 

Evcil hayvanları mesken içinde beslemeyin, bilhassa de yatak odanıza sokmayın. Dekorasyonunuzda halı tercih etmeyin zira halılar hayvan tüyünü meblağ. Evcil hayvan ile temas ettikten sonra elinizi yıkayın. Evcil hayvanların yanında giydiğiniz giysilerinizi de tekrar giymeden evvel kesinlikle yıkayın.  Hepsinden kıymetlisi gözlerinizi kaşımayın. Çünkü gözleri kaşımak göz yüzeyinde mekanik hasar yaratarak daha çok histamin salınmasına ve alerjinin daha da artmasına yol açar.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? 

Alerji tedavisinde yapay gözyaşları, göz yüzeyini yıkamak ve alerjeni gözden uzaklaştırmak emeliyle kullanılır. Antialerjik göz damlaları ise histamin salınımı azaltarak alerjik belirtileri azaltır. Bu damlaların tesiri çabucak çıkmadığından, alerjiniz baş göstermeden 2 hafta evvel kullanmaya başlamanız önerilir. Kortizonlu damlalar da alerji tedavisinde kullanılabilir. Eğer tüm bu tedavilere karşın alerjiniz şiddetini koruyorsa, immünoterapi yani alerji iğneleri uygulanabilir.

Başa dön tuşu