Göz çevresi kırışıklığı neden olur yüzüstü yatıyorsanız…

Gözlerimiz tahminen de yüzümüzde bulunan ve en dikkat çeken bölgelerimizden biridir. Vakit içerisinde çeşitli nedenlerle göz etrafımız kırışmaya başlar ve bu kadar göz önünde olan bölgede oluşan kırışıklıklar, çeşitli makyaj gereçleri ile kapatılmaya çalışır. Ancak her ne kadar kapatılmaya çalışılsa da daha makus bir hal alır. Zira göz etrafında cilt en ince deriye sahiptir. Bu nedenle uygulnan makyaj materyalleri bölgeyi daha çok yıpratır. Pekala ne yapmalıyız. Göz etrafı kırışıklığı neden olur? Bu kırışıklıkları önlemenin bir yolu yok mudur? Merak edilen tüm soruların karşılıklarını sizler için araştırdık. 

GÖZ ETRAFINDA OLUŞAN KIRIŞIKLIKLARIN PEK ÇOK NEDENİ BULUNUYOR 

İlk olarak göz etrafımızın hangi etkenlere bağlı olarak kırıştığına bir göz atalım. Gözlerimizin altı epeyce ince bir deriye sahiptir. Hareketli bir yapısı bulunduğundan ötürü da hem sarkmaya hem de kırışmaya hayli yatkındır. Vakit içerisinde göz etrafımızda oluşan kaz ayakları diye tabir edilen ince çizgiler yaşlanmaya bağlı olarak çıkabildği üzere çeşitli faktörler nedeniyle de oluşabilmektedir. Bunlar; Güneş ışınlarına karşı gözleri ve göz etrafını koruyamamak, genetik yatkınlık, gözleri kısarak bakmak, uyku düzensizliği, gözleri ovuşturmak, fazla mimik yapmak, yüzüstü yatmak, alerjik tepkiler vb. 

GÖZ ETRAFI KIRIŞIKLIKLARI NASIL ÖNLENİR?

Göz etrafı kırışıklıklarını önlemenin birçok yolu bulunuyor. Bunlardan birincisi yaz kış omak üzere göz ve etrafını güneşin ziyanlı ışınlarından korumak. Bunun için göz ve göz etrafını büsbütün kaplayan UV filtreli güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. 

Işığa ahenk sağlayan, renk kontrastını artıran ve göz kısmayı azaltan yeni kuşak gözlük ve kontakt lensleri tercih edebilirsiniz. 

Tabiki asla unutulmaması gereken çok kıymetli noktalardan bir tanesi de bol su içmektir. Su içerek cildinizin nemli kalmasını sağlayın. Bu hem kırışıklıkları önlemede size yardımcı olacak hem de daha sağlıklı ve canlı görünen bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Başa dön tuşu