Göz muayenesi kaç yılda bir yapılmalı? Hasta olmayı beklemeyin!

Duyu organları ortasında kıymetli bir vazifeye sahip olan görme yetisini sağlayan gözlerimizin sıhhati için yılda bir sefer kesinlikle göz muayenesi yapılması gerektiğini söyleyen Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Fevzi Akkan, tertipli göz muayenelerinin kazanımları ve ihmal edildiğinde oluşabilecek sonuçlar ile ilgili kıymetli bilgiler paylaşıyor. Göz sıhhatini korumak için 

Tüm duyu organları ortasında en büyük kıymete sahip olan gözler, çevreyi algılamak için kullandığımız en değerli araçlar. Etraf ile etkileşimlerin %80’inden sorumlu olan gözlerin, sistemli göz muayeneleri ile korunabileceğini belirten 

Muayene İçin Birşey Olmasını Beklemeyin!

Gözlerimiz, etrafımızdaki dünyayı algılama konusunda, farkında olmasak dahi en büyük rolü üstlenen organlarımızdır. Gözlerde oluşabilecek ve vaktinde teşhis konulup tedaviye yönlendirilmeyen tüm rahatsızlıklar, günlük işlevlerde aksamalara sebep olmanın yanı sıra, hayat kalitesini de önemli manada olumsuz etkileyebilecek sonuçlar oluşmasına yol açıyor. Ne yazık ki, ekseriyetle kişinin hayat kalitesi etkilenmeye başlayana kadar göz muayeneleri akla gelmiyor.

Farkında olunmayan pek çok göz sorunu, görme kabiliyetini önemli halde tehdit ediyor. Bilhassa glokom üzere herkeste oluşma potansiyeline sahip ve ileri düzeylere gelene kadar belirtileri sıkıntı tespit edilen hastalıklara karşı, tertipli göz muayenelerini gerçekleştirmesi görme kabiliyetinin koruma edilmesi açısından çok büyük ehemmiyet taşıyor.

Görme Kaybı Körlüğün Bir Numaralı Sebepleri Arasında!

Gerekli tedbirler alınmaz ise, gözleri ve görme duyusunu tehdit eden pek çok önemli rahatsızlık bulunuyor. Tüm dünyada görme kayıplarının en kıymetli sebepleri ortasında vaktinde müdahale edilmeyen kırma kusurları, glokom, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu ve diyabetik retinopati bulunuyor. Tüm bu rahatsızlıkların görme kabiliyetinde oluşturabileceği olumsuz tesirleri önlemek için, tertipli göz muayeneleri ile erken teşhis ve müdahale edilmesi gerekiyor. Bilhassa glokom üzere, lakin belirli bir düzeyde ilerledikten sonra belirtileri fark edilebilen hastalıkların önlenmesi için tek tedbir, hastaların en az yılda bir gerçekleştirilecek periyodik muayeneleri gerçekleştirmeleridir.

Görme Kaybına Dikkat!

Özellikle çocuklar, tertipli olarak araç kullananlar, yaşlı vatandaşlar ve çalışanların yaşayacakları görme sorunları, büyük değer taşıyor. Çocukluk devrindeki görme kayıpları ve sorunları, akademik başarısızlık, davranış bozuklukları ve problemli bir yetişkinlik hayatına varabilecek önemli problemlerin temelinde yatan sebep olabilir.

Görme sorunları, hayat kalitesinde yarattığı tahribata ek olarak iş gücüne mensup şahıslarda direkt, yaşlı vatandaşlarda ise dolaylı olarak önemli ekonomik kayıplara da yol açabiliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü, herkesi göz muayenelerini sistemli olarak gerçekleştirmeye ve göz sıhhatlerini garanti altına almaya davet ediyoruz.

Başa dön tuşu