Gripten korunmanın yolu antibiyotikler değil!

Malum havalar güzelce soğudu. Ortak kullanım ortamlarının artması ve mevsim geçişlerinde sık sık kapımızı çalan gripten korunmak için grip aşısı ve öbür metotlar hakkında bilinmesi gerekenleri Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu kışı grip olmadan geçirmenin yollarını anlattı. Gripten korunmak için ne yapmalı? Grip aşısı kimlere yapılır? Nezle ve grip tıpkı şey mi? İşte grip ve gripten korunmak için gereksiniminiz olan tüm ayrıntıları elmaelma.com’da bulabilirsiniz! 

Grip ve Nezle Tıpkı Şey Mi?

Nezle yahut soğuk algınlığı; hapşırık, burun akıntısı yahut burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi üzere belirtilerle ortaya çıkan üst teneffüs yollarının viral enfeksiyon hastalığıdır. Erişkinlerde genelde ateş görülmez. Bir hafta sonra şikayetler azalır. Grip ise daha ağır şikayet ve bulgularla seyreden bir enfeksiyondur. Hastalarda ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük üzere şikayetler vardır. Tekrar grip infeksiyonun da boğaz ağrısı, nezle, burun akıntısı yahut tıkanıklığı üzere bulgular da görülebilir. Gribal enfeksiyonlarda korkulan tablo hastalarda sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre üzere komplikasyonların ortaya çıkmasıdır.

Antibiyotik Yararlı Mı?

-Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda tesirli değildir. Kullanılmasının bir faydası yoktur. -Antibiyotiklere grip enfeksiyonunda eğe bakteri kaynaklı durumlar (sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) eklenmişse yararlı olur ve kullanılmalıdır. Gribin tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücüler, bol sıvı alımı ve yatak istirahati şikayetlerin azalmasında yardımcı olur.

Grip Aşısını Kimler Yaptırmalı?

  • 65 yaş ve üstündeki şahıslar.
  • Kronik hastalığı olan şahıslar: Diyabet, kronik kalp hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik karaciğer, böbrek hastalığı olanlar
  • Kanser, organ ve kemikiliği nakli yapılan bağışıklık sistemi zayıflamış bireyler ve bu hastalara bakım veren bireyler,
  • Hastanelerde çalışan hekim, hemşire, hasta bakıcılar; kreş ve huzur konutları çalışanları.
  • Yüksek risk kümesindeki şahıslarla yakın temasta olan kişiler
  • Grip aşısının ekim-kasım ayında yapılması önerilmekle birlikte enfeksiyonun görüldüğü tüm kış ayları boyunca aşılanmamış bireyler aşılanabilir.
Başa dön tuşu