Gripten korunmanın yolu spor yapmaktan geçiyor!

Malum mevsim geçişlerindeyiz, hava sıcaklığının sık sık değiştiği şu günlerde grip nezle üzere hastalıklar sık sık kapımızı çalıyor. Havaların soğumaya başlamasıyla bir arada ortak alan kullanımlarında daha çok beşerle temas ediyoruz. Beden direncini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle ve grip üzere hastalıkların önüne geçebilirsiniz! Bunun için İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Sertan Şahin, grip nezle üzere hastalıkların önüne geçmek için hayat kurtaran kıymetli bilgileri elmaelma.com okurlarıyla paylaştı!

Spor Yapanlar Daha Az Etkileniyor!

Hastalık ilerleyip, şikâyetler ortaya çıktıktan sonra yapılacak iş bir tabibe başvurup gerekli ilaç tedavisine başlamaktır lakin tahminen de bundan daha kıymetlisi; olaylar bu noktaya gelmeden evvel neler yapılması gerektiğidir. Öncelikli olarak; sistemli beslenme, kaliteli uyku ve sportif hayat usulü bağışıklık sistemini kıymetli ölçüde güçlendirir. Hayatında bunları barındıran beşerler gribal enfeksiyonlara hem daha az yakalanırlar, hem de yakalansalar dahi çok kısa müddette güzelleşirler.

Ateş ve Teneffüste Sorun Yaşıyorsanız Beklemeyin!

Hastalar bize en çok burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük, kas ağrısı üzere yakınmalarla başvururken, birtakım hastalarımızda yüksek ateş ve teneffüs derdi da görülebilmektedir. Bilhassa ateş ve teneffüs zahmeti sorunu taşıyan, ileri yaşta yahut bağışıklık eksikliği olan hastaların; hastalığı kendi hallerinde atlatmaya çalışmaktansa vakit kaybetmeden bir kulak, burun ve boğaz hastalıkları doktoruna başvurması hayati ehemmiyet taşımaktadır.

Kalabalık Ortamlarda Havalandırmaların Yapılması Gerekiyor!

Bir başka kıymetli konu ise; okul, kreş, konut üzere kalabalık hayat alanlarında ortam havalandırmasının düzgün biçimde yapılmasıdır. Bu sayede hem mikropların üremesine pürüz olunur hem de bireyler ortası bulaşma riski, en aza indirgenir. Bunlara ek olarak kelamını ettiğimiz yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastaların özelikle grip salgınlarının sık olduğu ekim-kasım aylarına girerken grip aşısı yaptırması kıymetli ölçüde esirgeyici olacaktır.

Gripten Uzak Kalmak İçin Bu Tekliflere Uymak Şart!

Hayatımızda gribe dur demek için yapmamız gerekenleri özetlemek gerekirse; gribe yakalanmadan evvel sistemli ve vitaminden varlıklı beslenmeli, kaliteli uyumalı, spor yapmalı ve risk taşıyorsak kesinlikle grip aşısı yaptırmalıyız. Gribe yakalandığımızda ise çokça istirahat etmeli, vitamin takviyesi almalı, bol sıvı tüketmeli, soğuk ve asitli içecekler yerine nane, limon, zencefil üzere ılık ve boğazı yumuşatıcı içecekler içmeli ve muhakkak sigara tüketmemeli, tüketilen ortamda bulunmamalıyız. Bütün bu uygulamalara karşın birkaç gün içinde şikâyetlerde gerileme olmaz; bilakis ateş yükselir, teneffüs sorunları ortaya çıkarsa; vakit kaybetmeden bir kulak, burun ve boğaz tabibine acilen ilaç tedavisinin başlanması için başvurulması gerekir.

Başa dön tuşu