Guava nedir akneleri yok ederek cildi temiz tutuyor!

Orta Amerika ve Asya ülkelerinde yetişen tropikal bir meyve olan guava, turunçgillerden daha fazla C vitamini içeren yapısıyla bedene inanılmaz yararlı olan bir besin. Ananas, greyfurt, muz ve armut üzere meyvelerin karışımını andıran tadıyla guavanın iç kısmı, çok küçük sert tohumlar içermekte ve ekseriyetle pembe yahut somon renklidir. Guava meyvesi akneleri yok etmek ve pak bir cilde sahip olmak için de bulunmaz bir meyve. İşte guava meyvesinin bilmediğiniz faydaları!

Guava nedir?

Anavatanı Meksika, Orta Amerika olan guava nar manasında latince “psidium” sözünden türemiştir. Yaklaşık 100 kadar çeşidi bulunan guavanın tarımı günümüzde Güney Asya, Hawaii, Karaipler ve Afrika’da yapılıyor. Sıhhate pek çok yararı bulunan bu meyvenin koyu yeşil aksi tarafa kolay epliktik yahut oval 5 – 15 cm uzunluk ortasında değişen yapraklara sahip yapısı vardır. Çiçekleri beyaz ve 5 taç yapraklı,çeşitli erkek üreme organlarını içerir.

Hastalıklara karşı korur

Süper bir meyve olarak guava size yalnızca sıhhatinizi ve bağışıklık sisteminizi güçlü besleyen besinler vermez, aslında çok çeşitli hastalıklara ve hastalıklara karşı koruyabilir.

Beyin hastalıklarını önlüyor

Guava’da bulunan karotenoidler, flavonoidler ve terpenoidler, antioksidan bileşikler de, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve hatta alzheimer üzere dejeneratif beyin hastalıklarını önleyebilecek anti-inflamatuar tesirlere sahiptir.

Temiz bir cilt sağlıyor

Guava, akneye neden olan bakterileri öldürerek daha pak bir cilt sağlar.

Ruh halini düzenliyor

Guava’da bulunan B vitaminleri yalnızca bilişsel fonksiyonlarınızı korumakla kalmaz, tıpkı vakitte ruh halinizi ve hormonlarınızı düzenlemede de kıymetli bir rol oynar.

Kilo vermeye yardımcı

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemine katkı sağlayan guava, kilo kaybı için de mükemmel bir besindir.

Guava nasıl kullanılır?

Egzotik bir meyve olan guava, peynir tabağına çok yakışacak olan bir lezzettir. Tatlılarda da kullanabileceğiniz guavayla cheesecakeler, sorbeler yahut küçük meyveli tartlar yapabilirsiniz. Bunlara ayrıyeten smoothies, meyve suları ve meyve salatalarını da ekleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu