Hamilelikte çilek yemek leke yapar mı bilimsel bir açıklaması yok!

Hamilelikte çilek tüketimi ile ilgili pek çok farklı görüş ortaya atılmaktadır. Kimisi hamilelikte çileğin cinsiyeti belirlediğini söylerken bazıları de bu periyotta yenilen çileğin bedende lekelere yol açtığını söylüyor. Pekala hamilelik periyodunda tüketilen çilek hakikaten de bedende lekelerin oluşmasına neden oluyor mu? İşte hamilelikte çilek tüketimi hakkında bilinmesi gerekenler! 

Özellikle hamileliği yaz aylarına gelmiş annelerin yaşadığı kaygıların en büyüğü çilek dehşetidir. Vitamin ve mineral kıymeti epeyce yüksek olan çiek, aslında hamilelik periyodu boyunca kilo denetimini sağlamaktadır. Çilek yalnızca anne için değil birebir vakitte bebek içinde hayli yararlıdır. Çileğin  içerisindeki foslat, bebeğin beyin, kafatası ve omurilik gelişimini sağlarken, Potasyum; bebeğin kalp işlevlerini güzelleştirir. Annelerin burada dikkat etmeleri gereken tek şey çileğe alerjilerinin olup olmadığı hususudur. Şayet alerjiniz varsa bu meyveden muhakkak uzak durmalısınız. Aksi takdirde egzama, ishal, cilt döküntüleri, kusma, ağız ve etrafında şişme görülebilir.

HAMİLELİKTE ÇİLEK YEMEK LEKE YAPAR MI? 

Hamilelik devrinde tüketilen besinlerin bebekte leke yapacağı savı büsbütün asılsızdır. Bu türlü bir durumla karşı karşıya kalmış olanlar olabilir, ancak bu durumun asla hiçbir bilimsel açıklaması yoktur. Büsbütün denk gelmesiyle alakalı bir şeydir. Dikkat etmeniz gereken tek şey çoka kaçmamak olacaktır. Tek bir öğün için ortalama 200 gram tüketmeniz kâfi olacaktır. 

Başa dön tuşu