Hastalık habercisi olabilecek 5 sinyal vücuttaki sebepsiz morarmalara dikkat!

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyorsa aman dikkat! Bu belirtiler bedende önemli hastalıkların habercisi olabilir. bedende hastalık habercisi olabilecek belirtiler hakkında merak edilenleri Uz. Dr. Hasret Kaplan’dan öğrendik. 

Tırnaklarınız beyazsa… 

Tırnaklardaki yapı ve renk değişikliği bedende gelişen birtakım sistemik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Örneğin; sarı tırnaklar mantar hastalığında görülürken, kaşık tırnak durumu yahut tırnaklardaki beyaz lekeler demir eksikliği anemisinin bir bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Tırnaklarda bombeliğin artması durumu ise; siroz, akciğer kanseri, bronşektazi ve birtakım bağırsak hastalıklarında görülebilen bir belirtidir. Tırnakta siyah çizgilenmeler ise tırnak yatağında kanama yahut melanoma denilen bir kanser tipinin habercisi olabilir.

 Gözler de sıhhatin aynası

Sklera denilen gözün beyaz kısımlarında sarı renk olması, karaciğer ve safra yolları hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Göz kapaklarındaki ödem, şişlik böbrek işlev bozukluğuna işaret ederken, gözbebeklerinin eşit büyüklükte olmaması baş içi kanama, ve beyin travmaları üzere önemli nörolojik hastalık durumlarında görülebilir. Göz bebeğindeki küçülmeler ise birtakım kimyasal toksinlerle ve ilaçlarla zehirlenmelerini işaret edebilmektedir.

Cildiniz kuruyorsa aman dikkat! 

Ciltte resen ortaya çıkan morarmalar; lösemi, immun trombositopenik purpura üzere birtakım kan hastalıklarının erken bulgusu olabilirken; ciltteki beyazlamalar vitiligo ya da mantar enfeksiyonlarında görülebilmektedir. Saçlı deride fazla kepek, diz ve dirseklerde beyaz lekelerin varlığı sedef hastalığını; ciltte ağrılı, yüzeyden kabarık, içi su dolu kırmızı lezyonların olması ise zona hastalığını işaret edebilir. Ciltteki kuruluk ve kaşıntı, az sıvı tüketimi ya da tiroit bezinizin az çalışmasına bağlı olabileceği üzere, böbrek yetmezliğinin de bir bulgusu olabilir. Bilhassa kalp yetmezliğine bağlı periferik deveranın bozulduğu durumlarda cilt; soluk renkli, terli yahut morumsu bir renk alabilir. Ciltteki sararmalar da karotenin çok tüketimine bağlı olabileceği üzere karaciğer ve safra yollarındaki tıkanıklıktan da kaynaklanabilmektedir.

 İstemsiz kilo kaybı yaşıyorsanız… 

Kişide istemsiz ve süratli kilo kayıpları varsa kesinlikle tiroit hormon işlevleri ve kan şekeri incelenmelidir. Hipertiroidi ve diyabet hastalıkları için ani kilo kayıpları hastalığın birinci bulgusu olabilir. Bunun yanında birden fazla kanser hastalığı bilhassa açıklanamayan kilo kaybı ile seyredebilmektedir. Gece terlemesi, ateş ve kilo kaybı üçlüsü lenfoma ve lösemi hastalıklarında, kansızlık ile birlikte kilo kaybı ise mide ve bağırsak kanserlerinde görülmektedir. Kilo kaybına eşlik eden halsizlik, öksürük ve yüksek ateş varsa akciğer enfeksiyonları ya da tümörleri açısından araştırılmalıdır. Sırt ağrısı ile ortaya çıkan kilo kayıpları da akciğer tümörlerinin ve pankreas hastalıklarının habercisi olabilmektedir.

Kalp yetmezliği ve siroz nedeni ile kilo artışı olabilir

Hareketin azalması ya da yeme alışkanlıklarında bozulma olmaksızın ortaya çıkan kilo artışları, metabolik kimi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Tiroit bezi bazal metabolizmayı düzenleyen hormonlar üretmektedir. Tiroit bezinin yavaş çalıştığı hipotiroidi durumunda kilo artışı, halsizlik, cilt kuruluğu ve saçlarda dökülme meydana gelebilir. Tekrar şeker metabolizmasının bozulduğu insülin direnci ve diyabet hastalıklarında da ani, açıklanamayan kilo artışı kendini gösterebilir. Kalp yetmezliği, karaciğer sirozu üzere bedende sıvı birikiminin görüldüğü hastalıklarda da kilo artışı görülebilmektedir.

Başa dön tuşu