Havucun faydaları neler vitamin eksikliğini gideriyor!

Havuç içerisinde; A, C, K ve B8 vitaminleri, pantotenik asit, folik asit, potasyum, demir, bakır ve magnezyum barındıran tam bir şifa kaynağıdır. Havuç, kanseri önlemeden, gözleri müdafaaya; vitamin eksikliğinden, kalp sıhhatine bedene pek çok faydası bulunuyor. İşte havucun daha evvel duymadığınız faydaları!

Karaciğeri korur

Havuç, etrafınızda bulunan kimyasallardan bedeninizi korur. Yüksek ölçüde içinde barındırdığı A vitamini toksinleri bedeninizden atmada başarılıdır. Ayrıyeten safra sıvısı ve yağ birikmesini önler.

Bağışıklık güçlendirir

Lenf bezleri, damarlar, beyaz kan hücreleri, teneffüs yolu ve dalak üzere bedenin birden fazla modülünü kapsayan bağışıklık sisteminin güçlü olması için pek çok sebzede bulunmayan protein ve lifere muhtaçlık vardır. A, C, E, B vitaminleri ile demir, bakır ve çinko bakımından varlıklı olan havuç bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı bedenin direncini artırır.

Kanseri önler

Yapılan çalışmalar havucun akciğer, göğüs, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Kansere kalkan olan havucun tertipli tüketimi kanserden korunmak için değerli.

Yaşlanmayı geciktirir

Havuç içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır ve sağlıklı bir cilt görünümünü dayanaklar.

Gözleri korur

Havuç beta karoten açısından zengindir. Bu sayede göz işlevlerini geliştirir, görmeyi sertleştirir ve göz kuruluğunu giderir.

Vitamin eksikliğine güzel gelir

Havucun içerisinde bulunan lif ve vitaminler sayesinde kişiyi vitamin eksikliğinden müdafaaya yardımcı oluyor.

Kilo vermeye yardımcı

1 orta uzunluk havuç sadece 30 kaloridir ve yağ içermez. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Kalp dostu

Havuç üzere turuncu ve koyu sarı tonlarda zerzevatları nizamlı olarak tüketenler de kalp ve damar hastalığı görülme oranının düştüğü belirtilmiştir.

Kanı temizler

Havuç içerisinde kanı temizleyen alkali elementler içerir.

Diş sıhhatini korur

Ağızda bulunan bakterileri temizleyerek diş sıhhatini korur.

Başa dön tuşu