Hemoroid haslatığının tedavisi için ilk adım utanmamak!

Ülkemizde hastalıklar ortasında yaygın olarak görülen hastalıklardan biri de hemoroid hastalığıdır. Beslenme ve çeşitli hastalıklar sonucunda oluşan hemoroid hastalığı tedavisi ve erken teşhisi hakkında bilinmesi gereken kıymetli bilgileri Memorial Ankara Hastanesi Proktoloji Merkezi Lideri Prof. Dr. Bülent Menteş, paylaştı. Hemoroid hastalığının önüne geçmek için nasıl beslenmeli? İşte hemoroid hastalığı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler…

Hemoroidal hastalık ülkemizde en sık görülen rahatsızlıklar ortasında yer alıyor. Toplumun dörtte üçünün bu hastalıkla karşı karşıya kalmasına karşın yalnızca dörtte birinin doktora başvurduğu, bu bahiste rahatsızlık yaşayan bireylerin dörtte ikisinin ise profesyonel yardım almadığı biliniyor. 

Hemoroid, anal kanalda yani mide bağırsak sisteminin sonlandığı kısımda olağan insan anatomisinde de mevcut olan damardan varlıklı yastıkçıların sarkmaları, dejenere olup şişmeleri ve kanamaları ile kendini gösteren çok yaygın bir hastalıktır. Makat çatlağı, fistül, siğil üzere tüm anal sorunlar toplumda çoklukla hemoroid olarak isimlendirilmektedir fakat bu ayrımın hekim tarafından yapılması ve teşhisin yanlışsız bir formda konulması kıymetlidir.

Hastalar Çekindikleri İççin Doktora Gitmiyor!

Hemoroid hastaları utanıp çekindikleri için çoklukla doktora çok geç başvurmaktadır. Bununla birlikte hastalar ekseriyetle ameliyat korkusu nedeniyle doktora gitmekten pek hoşlanmamaktadır. Anal bölge çok hassas bir doku yapısına sahip olduğu için cerrahi teşebbüsler az ya da çok ağrı ve hassasiyete yol açabilmektedir. Lakin ileri teknolojiler ve tecrübeli gruplar sayesinde ameliyatlar son derece konforlu bir halde gerçekleştirilmekle bir arada, yeniden de zarurî bir durum olmadıkça ameliyat yoluna gidilmemektedir. Doktora başvuran hastaların yalnızca yüzde 10’u ameliyat olurken, hemoroid meselesini doktora gitmeden çeşitli merhem, krem ve fitillerle gidermeye çalışan hastalar ise hiçbir vakit kalıcı bir tahlile ulaşamamaktadır.

Ameliyat Olmadan Güzelleşme Mümkün!

Hemoroid tedavisinde “Band ligasyonu” (Hemoroidlerin bantlanması) “İnfrared koagülasyon” (Lazer tedavisi) ve “Skleroterapi”(Hemoroidlerin köklerine kurutucu husus enjeksiyonu) üzere uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar ağrısız ve günübirlik süreçler olarak gerçekleştirilirken, rastgele bir doku kesilip çıkartılmamaktadır. Bu tedaviler yanlışsız uygulandığında hastaların pek birçoklarında ameliyatsız düzgünleşme sağlanmaktadır.

Bununla birlikte tedavi planlamasında hekim ile hastanın gerçek bir halde irtibat kurması gerekmektedir. Uygun diyet, sıcak banyolar ve birtakım ilaçlarla hastalık yatıştırılırken, şikayetler denetim altına alındığında daha kolay teşebbüslerle rahatsızlık giderilebilmektedir. Ayrıyeten hemoroide eşlik eden farklı sorunların bilhassa de bayanlarda bağırsak fıtığı ve rektosel üzere sıkıntıların da atlanmaması gerekmektedir.

Kişiye Özel Tedavi Teknikleri Bulunuyor!

Mutlaka ameliyat öneriliyorsa, “ultrasonik dissektör” yani “ses ötesi dalga bıçağı” üzere dokuya ziyan vermeyen teknolojilerin kullanılması hasta konforunu artırmaktadır. Hemoroidlere hiç dokunulmadan köklerinin tam hedeflenip doppler ile özel dikişlerle bağlanmasına yönelik teknik, bilhassa çok kanama eğilimli iç hemoroidlerde çok daha üstün sonuçlar sağlamaktadır. Hemoroid hastalığının yanlışsız tedavi edilmesindeki kritik öge ise doktorun hastaya en uygun tedavi prosedürünü belirlemesi ile birlikte, bütünsel bir yaklaşım uygulanması olmaktadır. Bununla birlikte hemoroid hastasının da daha sağlıklı bir diyet ve bağırsak alışkanlığı konusunda şuurlu olması ve tedavi basamağında kendisinin de değerli rolü olduğunu bilmesi gerekmektedir.

Hemoroidin Önüne Geçmek İçin Lifli Besinler Şart!

Hemoroid hastalığında posalı beslenme epey değer taşımaktadır. Posalı besin alımına başlanan birinci günlerde bağırsaklar bu nizama alışık olmadığı için, gaz ve karın ağrısı şikayeti yaşanabilmektedir. Bu nedenle lifli besin tüketimi yavaş yavaş artırılmaktadır. Bunun yanında günlük su tüketiminin de artırılması gerekmektedir. Güne bir bardak ılık su ile başlanmasının akabinde, sağlıklı bir bağırsak işlevi için; örneğin sabah meyve salatası, zeytinyağı ve tam buğday ekmeği, öğle de zerzevat yemeği ve yoğurt tercih edilebilir. Akşam yemeğinde büyük bir tabak zeytinyağlı marul salatası ve uygun ölçüde protein, sonrasında da küçük bir kase kabak çekirdeği tüketilebilir. Acı, turşu, sirke, alkollü içecekler ve sigaradan da kaçınılması kıymetlidir.

Başa dön tuşu