Hemoroid nasıl tedavi edilir lazer yöntemini denemelisiniz!

Oldukça yaygın görülen bir hastalık olan Hemoroid hayat kalitesini önemli manada düşürmektedir. Pekala hemoroidden korunmak için ne üzere tedbirler almak gerekir, tedavi biçimleri nelerdir, Laser tesirli bir tedavi formülü mi? Husus ile ilgili Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar bilinmesi gerekenleri anlattı.

Hemoroidin çok yaygın görülen bir hastalık olduğunu tabir eden Op. Dr. Fatih Kar,”50 yaşın üzerindeki erkek ve bayanların yarısından fazlası bu sıkıntıları yaşıyor. Nüfusun yüzde 80’i hayatında en az bir sefer hemoroid hastalığının acılı sonuçlarını çekmiştir. Sağlıklı hemoroidler bir damar yumağı oluşturarak makatın tam olarak kapanmasına yardımcı olurlar. Olağanda herkeste bulanan ve önemli vazifeleri olan yapılardır. Makat öncelikle içteki kapatıcı kas ile kapatılır. Öbür bir deyişle sızdırmaz hale getirilir. Kas üzerindeki hemoroid yastıkçığı gaz, mukus ve sulu dışkının bağırsak içinde tutulmasını sağlar. Anal kanal içindeki cilt dokusu (anoderm) hassaslığıyla sıvı tutma kabiliyetine yardımcı olur. Ömrü boyunca insanların pek birçoklarında bu yastıkçıklarda büyüme olduğu ya da bunların söndüğü görülür.” dedi. 

Çoğu hasta konuşmaktan ve tabibe gitmekten çekiniyor.

Hemoroidle ilgili alınabilecek tedbirlere değinen Dr. Fatih Kar,” Hemoroid hastalığı denildiğinde bu bölgede makat iç kısımda olağanda bulunan yastıkçıkların büyüdüğünü ve şikayetlere yol açtığını anlarız. Bu durum ekseriyetle rahatsız edicidir. Kaşıntı, yanma yapar, ağrı ve kanamalara yol açabilir. Hafif hemoroidal hastalık durumlarında kolay hijyenik tedbirler, diyet alışkanlıklarının düzenlenmesi, sıcak su tatbiki ile şikayetler bariz olarak gerileyebilir. İleri hemoroidal hastalık durumlarında ise kendi kendinize uygulayacağınız bu teknikler güzelleşme sağlamakta yetersiz kalabilir. Gerçi kimi hastalarda ağrılı belirtiler kaybolup şikayetler düzelebilir fakat kısa bir müddet sonra yine geri gelirler. Sorun çözülmemiştir. Hemoroid de dahil olmak üzere birden fazla makat hastalıklarında hastalar konuşmaktan ve tabibe gitmekten çekinirler. Ancak kan görüldüğü vakit doktora masraflar. Bu da hastalığın ilerlemesine neden olabilir.” Tabirlerini kullandı.

Hemoroidler 4’e ayrılıyor

Tıbbi tedavinin yetersiz olduğu durumlarda birtakım teşebbüslerle, hastalıklı hemoroid belirtilerinin olabildiğince küçük teşebbüslerle giderilebilmeye çalışıldığını tabir eden eden Kar kelamlarına şöyle devam etti.  “Hemoroidlerin tedavisi hastalığın evrelerine nazaran belirlenir. Hemoroidler 4 evreye ayrılır. Başlangıç evresinde (birinci derece ve ikinci derece) ilaçla tedavi ve üstte anlattığımız metotlar kâfi olabilir. İleri evreler (hemoroidler her tuvalete çıkıldığında dışarı itilir) çoğunlukla müdahale gerektirebilmektedir. Pekala bu hastalıkta ülkü prosedür ne olmalıdır? Bu durumda hastaya en az ziyan veren, mümkün olduğunca çabuk günlük yaşama tekrar geri döndürebilen, güzelleşme devrinde hastada önemli bir rahatsızlık yaratmayan, süreç sonrasında hastada rastgele bir kalıcı sorun yaratmayan bir teknik seçilmelidir. Bu emelle düşünüldüğünde Laser Hemoroid Tedavisi prosedürü bu alandaki boşlukları dolduracak üzere durmaktadır. Pekala metot nasıldır? Hastalarımızın bağırsak paklığı yapılmasına gerek olmadan ortalama 15-20 dakikalık bir süreçle sorun yaratan hastalıklı olduğunu düşündüğümüz hemoroid yastıkçıklarının içine bu iş için özel tasarlanmış laser probları ile girilerek derin katmanlardaki damarsal yapıların dağlanması tekniğine dayanmaktadır. Bu formda hemoroidal hastalık birkaç hafta içinde küçülmekte ve şikayetler azalarak hastalık düzelmektedir.

İşlem sonrası hasta tıpkı gün taburcu olabilmekte ve daha birinci dışkılamada hasta şikayetlerinin hafiflediğini hissedebilmektedir. Bu teknik son birkaç yıldır tabiplerimiz ve hastalarımız için de epey tanınan bir yer edinmeye başlamıştır. Biz de epey uzun müddettir hemoroidal hastalıklar ve tedavisi ile uğraşmamıza karşın Laser hemoroid tedavisini, son devirde uygulanan hastalardaki sonuçlarını gördükten, yan tesirlerinin çok az olduğunu anladıktan ve ülkü uygulama halini benimsedikten sonra itimatla yapabilmekteyiz. Bu şikayetle tarafımıza başvuran, uygun  hastalarımıza önerebilmekteyiz.”

Başa dön tuşu