Hızlı okuma tekniği nasıl yapılır göz egzersizleri yapın!

Az vakitte çok fazla kitap okumak isteyenler, keşke bu kitabı bir günde bitirebilsem diyenler buraya! Tertipli olarak uygulayacağınız bu teknikle siz de okuma suratını arttırabileceksiniz .Peki süratli okuma tekniği nasıl yapılır? İşte süratli okuma tekniği ile ilgili tüm merak edilenler! 

HIZLI OKUMAYLA OKUMA SURATI DAKİKADA 400 SÖZÜN ÜSTÜNE ÇIKABİLİR 

Hızlı okumak, okumak için daha az vakit ayırıp daha çok okumak ve daha çok anlamak demektir. Okumada dünya ortalaması dakikada 200 söz civarıdır. Bu sayı batı ülkelerinde 220’ye çıkar geri kalmış ülkelerde ise 150 civarına düşer. Ülkemiz için 200 söz civarındadır. Süratli okumayı öğrenmiş ve muvaffakiyet ile uygulayan bir birey dakikada 400 sözün üstüne çıkabilir.

HIZLI OKUMAK İÇİN BİRÇOK YOL VARDIR 

Hızlı okumak için uygulanacak birçok yol vardır. Bu formülleri uygulayarak, bir müddet sonra kaliteli ve süratli okuyabileceksiniz. Süratli okuma teknikleri çalışmasına başlamadan önce hızlı okuma testleri yaparak kendinizi sınamalısınız.

GRUPLAMA YAPIN 

Hızlı okuma yaparken sözleri tek tek okumayın. Bunun yerine 3 yahut 4’lü söz kümeleri halinde okuyun. Böylelikle her söze başka farklı bakmak zorunda kalmazsınız. İlk başlarda sözleri 3 ya da 4 söz olarak görürsünüz. Ancak etkin görme alanınız genişledikçe sözleri bir bütün olarak görmeye başlarsınız. Ve tek bakışta bir kümesi okuyabilirsiniz.

HIZLI OKUMANIN EN DEĞERLİ KURALI GRUPLAMA YAPMAKTIR 

Gruplama yaparak okumak,hızlı okumanın en kıymetli kuralıdır. Gruplama yaparak okumanın gelişmiş versiyonları vardır. Her bakış farklı vakit başka zihin süreci gerektirir. Profesyonel okuyucular sütun olarak okurlar yani soldan sağa hakikat değil de sütun olarak metinde aşağı hakikat inerler böylelikle harikulade suratlara ulaşırlar. Fakat bu ileri düzey okuyucular için geçerlidir

METNİ BÜSBÜTÜN OKUMAYIN! 

Hızlı okumanın en kıymetli kurallarından biri de okuduğunu anlamaktır. Ön okuma yapmak hem süratli okuma esnasında, zihninizi rahatlatacak hem de değerli noktaları hatırlamanızı sağlayacaktır. Bilhassa okuduğunu manaya kasveti yaşayan kursiyerler, ön okuma metodunu kullanmalıdır. Ön okumada metin külliyen okunmaz! Göz gezdirme denen bir yolla yalnızca başlıklara kıymetli kısımlara ve paragraf sonlarına bakılır.

SADECE ZİHİNLE OKUYUN

Okuma yaparken sizi yavaşlatan diğer bir ögede kitabı sesli okumaktır. Sesli okumak, eli ile takip etmek, altını çizerek okumak üzere usuller vakit kaybından diğer bir şey değildir. Hiçbir olumlu katkısı yoktur. Yalnızca zihninizle okuyunuz.

UYGUN ORTAM HAZIRLAYIN 

Hızlı okuma yapmanın en kıymetli kurallarından biri de uygun ortam hazırlamaktır. Yüksek konsntrasyona sahip bireylerde bu kural çok kıymetli değildir. Lakin bu kural birden fazla insan için geçerlidir. Zira uygun ortam olmaza süratli okumada gerçekleşememektedir. 

KELİME HAZİNENİZİ GENİŞLETİN 

Ne kadar çok söz bilirseniz o kadar hızlı okursunuz. Bilhassa işiniz ya da okuldaki alanınızla ilgili sözlerin manalarını kesinlikle öğrenin.

GÖZ İDMANLARI YAPIN 

Göz antrenmanları süratli okuma tekniklerinin aslında bir numaralı kuralıdır. Faal görme alanınızı ne kadar genişletirseniz o kadar süratli kitap okuyabilirsiniz. Bunun için süratli okuma tekniklerindeki göz antrenmanlarını inceleyip uygulamaya başlamalısınız. Kısa müddette okuma suratınızın geliştiğini fark edeceksiniz. 

Başa dön tuşu