İdrar kaçırma neden olur sebebi hayati olabilir!

İnsanların utandığı için ya da yaşlılıkla birlikte yaşanan bir süreç olduğunu düşünerek sakladığı idrar kaçırma, çok önemli sıhhat meselelerinin habercisi olabiliyor. İnsanları bilinçlendirmek için kent şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya’dan sonra Gaziantep’te de idrar kaçırma üzerine gerçekleştirdiği farkındalık projesiyle halkla buluştu. Gaziantep Belediyesi’nin konut sahipliğinde Nergis Kumbasar’ın sunumuyla düzenlenen seminerde Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan, “İdrar kaçırmanızın altında sizin de farkında olmadığınız hayati riski olan bir hastalık yatıyor olabiliyor.” dedi.

İdrar kaçırma, günümüzde bayanların en büyük sorunları ortasında yer alıyor. Bilhassa bayanları bu hususta bilinçlendirmek için yollara düşen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü, Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesiyle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya’dan sonra Gaziantep’te de halkla buluştu. Gaziantep Belediyesi’nin mesken sahipliğinde Nergis Kumbasar’ın sunumuyla Çetin Emeç Salonu’nda düzenlenen seminerde Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan ile Kontinans Derneği Üyesi Prof. Dr. Abdullah Gedik konuşmacı olarak yer aldı ve idrar kaçırma konusunda değerli açıklamalarda bulundu.

İdrar kaçırma yaşlanmanın doğal bir sonucu değil

İlerleyen yaşla birlikte idrar kaçırmanın sıklığının arttığını lakin insanların değerli bir kısmının idrar kaçırmayı yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak düşündükleri için tabibe başvurmadıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Bu düzeltmemiz gereken kıymetli bir yanlış. İdrar kaçırma hastalık değil bir semptomdur. Bunun altında çok önemli hastalıklar yatıyor olabilir. Her 4 bayandan 1’i, 60 yaş üzerinde ise her 3 bayandan 1’i idrar kaçırıyor. Öte yandan erkeklerde ise daha çok ya geçirilmiş kimi ameliyatların sonrasında idrar kaçırma ortaya çıkabiliyor ya da ileri yaşlarda bilhassa Alzheimer, demans üzere beynin birtakım işlevlerinin kaybolduğu durumlarda ortaya çıkabiliyor.” açıklamasında
bulundu.

Kadınlarda doğum yapma sıklığının idrar kaçırmayı etkileyen faktörlerden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Abdullah Gedik, “Obezite yani çok kilolularda, daima tekrarlayan öksürük atakları yaşayanlarda, önemli manada kabızlığı olanlarda, rahmi alınmış hastalarda idrar kaçırma şikayetlerine çok fazla rastlıyoruz.” diye konuştu.

İdrar kaçırma en başta şeker hastalığının habercisi

İdrar kaçırmanın en başta şeker hastalığının habercisi olduğunun altını çizen Tarcan, “Şeker hastalarında mesane fonksiyonu bozuluyor. Bozulduğu için siz tuvalete gidene kadar yolda idrarınızı kaçırıyorsunuz. Şeker hastalığında birinci bu yaşanıyor. İlerleyen evrelerde ise bu sefer mesane kası güzelce yorulduğu için idrarı dışarı pompalayamaz ve boşaltamaz hale gelebiliyorsunuz. Bize idrar kaçırma ile
başvuran birçok hastaya şeker hastalığı teşhisini bu nedenle koyabiliyoruz. Kanda şekere de bakıyoruz. Zati yüksek şeker idrarda da çıkıyor. Münasebetiyle ürologlar burada şeker hastası olduğunu bilmeyen bir hastaya şeker hastalığı teşhisini koyabiliyorlar. Bel fıtığı, birtakım hudut sistemi tümörleri ya da MS diye bildiğimiz Multipl Skleroz hastalığında da hastaların %15’i birinci olarak bir üroloğa idrar kaçırma şikayetiyle gittiğinde, altında yatan sebebin ne olduğunu bu türlü öğreniyor. Hasebiyle idrar kaçıran bir hasta geldiğinde birinci evvel bu semptomunaltında sanki önemli bir hastalık var mı ona bakıyoruz. Zira bu hayati derece kıymetlidir. Sonrasında hastanın hayat kalitesine yönelik idrar kaçırma tedavisine yöneliyoruz. Münasebetiyle idrar kaçırmanızın altında sizin de farkında olmadığınız kıymetli bir hastalık yatıyor olabilir.” dedi.

Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin ömür kalitemizi ve tuvalete çıkma sıklığımızı belirlediğini vurgulayan Gedik, acı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, kahve, çay ile gazlı içecekler fazla tüketildiğinde mesanenin üzerinde tahriş edici tesirleri olduğu için idrar kaçırmaya sebep olabildiğini söyledi.

”Annenizde var diye illa siz de olacak diye bir şey yok”

İdrar kaçırmada genetik geçişin araştırılmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Tufan Tarcan,“Annenizde var diye illa sizde olacak diye bir şey yok. Yalnızca ihtimal artabilir. Birden fazla vakit sizin ömrünüzde daha sonradan başınıza gelen şeyler nedeniyle idrar kaçırma sorunu yaşayabiliyorsunuz.” dedi.

Uzun müddet idrar tutmayı katiyetle tavsiye etmediklerini belirten Tarcan, “Uzun mühlet idrar tutmak vakit içerisinde mesanenin büyümesine ve bir mühlet sonra artık idrar torbasının büsbütün boşaltılamamasına sebep oluyor. Bilhassa bayanlar mikrop kapma kaygısından ötürü dışarıda tuvalete gitmiyorlar. Halbuki idrar yolu enfeksiyonu mikroplarının hiçbiri dışardan aldığımız mikroplar değil. Hepsi bizim
kendi mikroplarımız. Biz uzun müddet idrarımızı tutarsak, o mikropların idrar torbasına geçerek orada yuvalanmalarına imkân tanıyoruz.” diye konuştu.

Mesane pedi kurtarıcı oluyor

İdrar kaçırma sorunu yaşayan hastalar için mesane pedlerinin ehemmiyetini vurgulayan Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan kelamlarını şöyle tamamladı: “İdrar steril bir sıvıdır, içinde mikrop olmaz ancak idrar asidiktir. Uzun mühlet cilde bedelse cildinizi yakar, yandığı vakitte olağanda hiç sorun çıkarmayan mikroplar oraya oturarak cilt enfeksiyonlarına yol açar. Bilhassa yaşlılıktan ötürü hareket zorluğu çeken ya da yatalak hastalar için mesane pedini öneriyoruz.”

Başa dön tuşu