İdrar kaçırma neden olur uzmanlar uyarıyor!

İdrar kaçırma sorunu günümüzde bayanların en büyük sorunları ortasında geliyor. Bu bahiste konuşmak ve insanları bilinçlendirmek için kent şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü 5. durağı Antalya’da bir seminer düzenledi. Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesinde konuşan Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan, “İdrar kaçıran biriyseniz kendinizi kimseyle kıyaslamayın.” dedi ve ekledi: “Yaşadığı sorun sizden büsbütün farklı olabilir. İdrar kaçırmanın çok farklı tipleri var ve bunların hepsinin de tedavileri birbirinden farklı.”

Kadınlarda doğum sonrası bu sayı artıyor 

Günümüzde denetim edilemeyen ve istemsiz idrar tutamama halinden ötürü birçok insan idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bayanlarda doğum sonrası ise bu sayı katlanarak artmakta. Kent şehir gezerek idrar kaçırma sorunu konusunda bayanları bilinçlendirmeyi kendilerine misyon edinen “Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü”, İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’den sonra Antalya’da da coşkuyla karşılandı. Canped ve Kontinans Derneği’nin başlattığı, Manavgat Belediyesi’nin mesken sahipliğinde Nergis Kumbasar’ın sunumuyla düzenlenen seminerde Kontinans Derneği Lideri Prof. Dr. Tufan Tarcan ile Kontinans Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. İlker Şen konuşmacı olarak yer aldı. İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen seminerde Tufan Tarcan, bayanların yaşadığı idrar kaçırma sorununun birbirinden farklı olabileceğini ve tedavileri için kesinlikle tabibe görünmeleri gerektiğine değinirken, İlker Şen ise idrar kaçırmada genetik geçişe dikkat edilmesine başka bir parantez açtı.
 

İdrar kaçırmanın hem bayanlarda hem de erkeklerde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Erkeklerde de idrar kaçırma sorunu bayanlara oranla daha geç bir yaştan sonra görülmesine rağmen tabibe müracaat oranları bayanlardan daha fazla. Zira bayanlarda idrar kaçırma yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülmekle bir arada utanılacak bir mevzu olarak algılanmakta. Bu yüzden Kontinans Derneği olarak idrar kaçırmanın bir sorun olduğunu ve utanılacak bir mevzu olmadığını bayan kümesine ağırlaşarak anlatmayı hedefliyoruz.” dedi.

İdrar kaçırmanın altında nörolojik hastalıkların yatabileceğinin altını çizen Tarcan, “Gençlerde ve çocuklarda rastladığımız hastalıklar bazen zımnî kalabiliyor. Örneğin MS hastalığının %15’inin teşhisini biz koyuyoruz zira hastalık birinci olarak idrar kaçırmayla ortaya çıkıyor ve idrar kaçırmayla birlikte hastalar kendisi bize geliyor.” diye konuştu.

İdrar kaçırmada genetik geçişler yaşanabiliyor

İdrar kaçırmanın kimi ameliyatlardan sonra da görülebildiğine dikkat çeken İlker Şen, “Bazen idrar yapamamaya bağlı idrar kaçırmalar olabiliyor. Bu sebeplerden kimileri kilo alma, doğum yapma, çevresel faktörler, yediğimiz içtiğimiz besinler, davranışlar üzere faktörler.” biçiminde belirtti. İdrar kaçırmayı önlemek ismine az sıvı alınmasını asla önermediklerini, bunun ileride yaşanan şikayetleri arttırabileceğini vurgulayan Şen, “Bazı insanlarda da doğum yapmasa bile annesinde olan idrar kaçırma sorunları daha sonra genetik olarak kendisinde de idrar kaçırmalara neden olabiliyor.” diye konuştu.

İdrarı uzun mühlet tutmanın güzel bir şey olduğunu düşünmemiz üzere yanlış  alışkanlıkların ve çocukları da buna teşvik etmemiz üzere durumlar yüzünden idrar kaçırmaların daima hale gelebildiğini söyleyen Tufan Tarcan şöyle konuştu: “İdrar kaçıran biriyseniz şayet kendinizi kimseyle kıyaslamayın. Etrafınızda idrar kaçırma tedavisi almış biri olabilir, onun tedavisi sizin için geçerli olacak diye bir kaide yok. Yaşadığı sorun sizden büsbütün farklı olabilir. Kendi kendinize çıkarımlarda bulunmayın. İdrar kaçırmanın çok farklı tipleri var ve bunların hepsinin de tedavileri birbirinden farklı. Karşı komşunuzun idrar kaçırma sorunu sizinkinden çok farklı olabilir.”

Mesane pedleri işimizi kolaylaştırıyor

Son yıllarda mesane pedlerinin kullanım alanlarına uygunca girdiğinin altını çizen Prof. Dr. Tufan Tarcan şöyle devam etti: “İdrar kaçırma sorunu yaşayan bayan yahut erkekler tedavi sonuçlanana kadarmesane pedlerinin yardımıyla hijyenik bir tahlil bulmalıdır. Aksi halde asidik bir sıvı ciltle temas ettiğinde orada enfeksiyona ve bir cilt iltihabına sebep olabiliyor. Buna bağlı olarak da çocuklarda pişik, yetişkinlerde de benzeri cilt sorunları ortaya çıkabiliyor. Bunlardan korunmak için bu soruna özel tasarlanmış mesane pedleri kullanılması gerekli.”

Bazı ilaçlar idrar kaçırmaya yol açabiliyor

İdrar kaçıran insanlarda idrar üreten kaynağın sağlam olmasının kendileri için temel nokta olduğunu ve muayenede de birinci olarak her vakit böbrekleri değerlendirdiklerini söz eden İlker Şen kelamlarını şöyle sürdürdü: “Hasta bize geldiği vakit öncelikle kullandığı ilaçları sorarız. İlaçlar hem idrar yapmayı zorlaştırıcı hem de kolaylaştırıcı tesirlere sahip. Mesela grip ilaçları kimi insanların idrar yapmakta zorluk yaşamasına sebep oluyor. Tansiyon ilaçları da kimilerinde idrar kaçırma yaşamasına tesir ediyor. Psikiyatrik ilaçların da bedenin öbür sistemlerine direk yan tesirleri olduğu için idrar kaçırmaya yol açabiliyor.”
 

Başa dön tuşu