İdrarda kanama neden olur tümör habercisi olabilir!

İdrar testi birçok hastalığın teşhisinde uzmanların en sık başvurduğu yollardan biridir. Bunun en temel sebebi hastalıkların idrarda aşikâr olmasıdır. İdrar renginde ya da kokusunda rastgele bir değişiklik varsa aman dikkat! Hastalık habercisi olabilir! Merak edilenlerin cevabını içeriğimizden okuyabilirsiniz. 

İDRARINIZ SU RENGİNDEYSE… 

Vücudun sağlıklı bir halde işleyip işlemediğinin denetimi idrar analizinden yapılmaktadır. İdrar renginde olan değişiklikler birtakım hastalıkların habercisi olabilir.Sağlıklı idrar rengi sarı renkte olanıdır. Su renginde olan idrar çok su tüketildiğine işaret ederken koyu renkte olan ise az su tüketildiğini göstermektedir. 

İDRARDA KAN NEDEN OLUR? 

İdrarda kan bulunmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar; besin atıkları nedeniyle idrar yollarında taş ya da kum oluşumu, sağlıksı beslenme sonucu idrar yollarındaki virüs oranın artması, böbreklerin sıvı oranının düşmesi, kalıtımsal hastalıkların neden olduğu deformasyonlar, istikrarsız ve ağır antrenman sonrası mesanenin zorlanması, birtakım ilaçların yan etkileriidrarda kanamaya neden olan durumlardandır. 

İDRARDAKİ KANIN HABERCİSİ OLABİLECEK TEHLİKELİ HASTALIKLAR

MESANE KANSERİ

İdrarda şayet pıhtılı kan varsa kanser hastalığının habercisi olabilir. Kesinlikle doktora başvurmanız gerekir. Asla ihmal edilmemesi gereken bir mevzu olan mesane kanseri en yaygın görülen kanser tiplerinden biridir. 

SİSTİT

Genellikle bayanlarda görülen daima olarak idrar çıkma isteği durumu şiddetli ağrılar ve sancılarla kendini göstermektedir. İdrar yaparken titreme ve yanmaya daneden olabilir. Antibiyotik ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. 

TAŞ HASTALIĞI

İdrarda kanamaya yol açan rahatsızlıklardan biri de taş hastalığıdır. Böbreklerde meydana gelen taşlar, idrar kanallarında kanamaya yol açabilir. Taş hastalığı, bulantı ve kusmanın yanı sıra karın ağrısı ile kendini göstermektedir. 

İDRAR RENGİNDE HANGİ HASTALIKLAR MUHAKKAK OLUR?

Gün içerisinde tüketilen besinler idrarın rengini belirlemektedir. Bilhassa birtakım besinler örneğin böğürtlen ya da kırmızı pancar idrarın pembe ya da kırmızı olmasına neden olabilmektedir. 

Su renginde olan yani renksiz olan idrarlar çoklukla polidipsi rahatsızlığının göstergesidir. Hastalar susuz kalma kaygısıyla günde 20 litreden fazla su içebilirler. Bunun yanı sıra şekersiz şeker hastalığı denilen hastalıkta da idrar rengi su üzeredir. 

İdrardan daima kan gelmesi, prostat ve mesane üzere tümörlerin habercisi olabilir.

İdrarınız şayet çok koyu sarıysa ozaman dikkat! Böbreklerinizde taş ya da kum olabileceğinin göstergesi! 

Yeşil renk idrar psodomonans bakterisinin neden olduğu enfeksiyon hastalığının belirtisidir. Böbrek iltihaplanmalarının en yaygın belirtisi bulanık kırmızı renkteki idrardır.

Başa dön tuşu