Islama nasıl yapılır hem pratik hem ekonomik!

Elmaelma.com olarak kalabalık sofraların vazgeçilmezi olmaya aday olacak şahane bir lezzetle karşınızdayız. Epeyce pratik ve kolay bir biçimde hazırlayabileceğiniz bu enfes tanım hem imgesiyle hem de lezzetiyle adeta iştahınızı açacak. Sıklıkla Kastamonu yöresinde yapılan, banduma da denilen ıslama tanımının nasıl yapıldığını merak mı ediyorsunuz. Gelin daima birlikte öğrenelim. 

MALZEMELER: 

500 gram kuru yufka, 1,5 litre tavuk suyu, 200 gram eritilmiş tereyağı, 600 gram haşlanmış tavuk(didiklenmiş), 70 gram toz ceviz içi

HAZIRLANIŞI:

Bütün tavuğu haşlayın ve suyunu bir kenara süzün.Pişen tavuğu didikleyin.
Yuvarlak bir fırın tepsisine 1 kepçe tavuk suyu ekleyin ve üzerine irili ufaklı modüller halinde kuru yufkaları dizin. Tepsinin orta kısmını boş bırakın.
Dizdiğiniz kuru yufkaların üzerine bir kepçe daha tavuk suyu koyduktan sonra eritilmiş tereyağını tüm yufkaların üzerine gezdirin. Haşlanmış ve didiklenmiş tavuk kesimlerini yufkaların üzerine dizdikten sonra toz cevizi de gezdirin.Aynı süreci üç sefer daha uygulayın.Geriye kalan haşlanmış, didiklenmiş tavukları tepsinin ortasındaki boş kısmına yerleştirin.Son olarak toz cevizi üzerine serpiştirdikten sonra, 180 derecede 15 dakika fırınlayın ve sıcak servis  edin.

Başa dön tuşu