Ispanak zehirlenmesi neden olur üzerindeki kimyasallardan arındırılmazsa…

Ispanak, mevsim zerzevatları içerisinde en yararlı sebzelerin başında geliyor. Son günlerde görülen ıspanak zehirlenmesi olayları nedeniyle ıspanak tüketmekten korkulduğunun altını çizen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, ıspanak zehirlenmelerine ait merak edilen soruları yanıtladı.

İstanbul ve Tekirdağ’da görülen ıspanak zehirlenme hadiselerinin akabinde uzmanlar sık sık ikazlar yapıyor. Bahis ile ilgili bilgiler veren İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, ıspanağın nasıl yıkanması gerektiğinden kaç gün saklanması gerektiğine kadar merak edilenleri anlattı.

Ispanağı tüketmeden evvel nelere dikkat etmeli? Üzerindeki kimyasallardan arınması için nasıl yıkamalı? 

Ispanak satın alırken yapraklarının canlı olmasına, yapraklarının sarı-kahverengi renkte olmamasına, üzerinde lekeler-benekler bulunmamasına ve yaprak bütünlüğünün bozulmamış olmasına dikkat edilmeli. Eldiven giyerek akan suda yaprakları tek tek yıkamak, ortaya karışmış yabancı otları da kesinlikle ayıklamak gerekir.

Sirkeli ve tuzlu su üzere bir karışımın içinde bekletmek bir tahlil mü? 

Sebzeler yetiştirilme esnasında tarım ilaçlarına, koruyuculara, toprakta yaşayan böceklerin yumurtalarına maruz kalabilir. Ayrıyeten yağmurla gelen kimyasallar, topraktaki bakteriler taze meyve ve sebzelerin üzerinde yer alabilirler.
Satın alınmış olan sebzelerin akan ve pak olduğu bilinen bir suda âlâ bir formda yıkanması kâfi olabilmekle birlikte, sirkeli suda bekletmek sebzedeki kalmış olan bakterilerin temizlenmesi için yeterli bir tahlildir. Ayrıyeten ıspanak üzere kökü ile birlikte satın alınabilen sebzelerin kökünden ayrıldıktan sonra yıkanması uygun olur. Ellerimizden de sebzelere bakteriler geçebileceği için sebzeyi yıkamadan evvel ve sonra ellerin de yıkanması gerekir.

Ispanak yemeğini ne kadar mühlet içinde tüketmek gerekir? 2 gün buzdolabında kalır mı?

Pişmiş olan yemek en fazla 2 saat dışarda tutulmalı, sonrasında buzdolabında saklanmalı. Hava çok sıcak ise yemek bir saatten fazla dışarıda tutulmamalı. Pişirilen yemek sonrasında en fazla iki kere ısıtılmalı. Yani ıspanak 2 gün buzdolabında kalabilir.

Ispanak salatası yahut yemeğinin bozulduğu nasıl anlaşılır? 

Yemekte ekşili yahut berbat bir kokunun olması, suyunun kıvamını yitirmesi bozulma işaretleri olarak kabul edilebilir.

Ispanak nasıl zehirler? Hangi toksik (zehirli) hususlar ortaya çıkar? 

Ispanak, yapısında yer alan “histamin” isimli unsura karşı hassasiyeti olan bireylerde rahatsızlık oluşturabilir. Ayrıyeten ıspanağın yetiştirilme, toplanma, nakliye, saklanma süreçlerinde yapraklarına bulaşmış olabilen bakteriler, parazitler, ziyanlı otlar yahut kimyasal unsurların tesiri ile zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir.

Ispanak zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Ne vakit doktora başvurmalı? 

Histamin hassaslığı olan bireyler ıspanak yediğinde midede kramp şeklinde ağrı, ciltte kaşıntı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı üzere belirtiler ortaya çıkabilir.
Ispanak yapraklarına bulaşan bakteri, kimyasal unsurlar yahut ziyanlı otların bulunması halinde ise bulantı, kusma, ateş, ishal, genel durum bozukluğu gelişebilir. Kanlı dışkılama, şiddetli kusma, düşmeyen ateş, şuur değişiklikleri üzere belirtiler varsa çabucak doktora müracaat edilmeli.

Kaynak: Sözcü

Başa dön tuşu