Kabızlığa iyi gelen yiyecekler neler kuru erik birebir!

Kabızlık birçok insanı etkileyen bir sıhhat sorunu. Kabızlığı gidermek için ilaçlara para vermek yerine doğal tedavi teknikleriyle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kimi besinler içerdikleri lif, vitamin ve mineraller sayesinde bağırsak hareketliliğini sağlayarak kabızlığı anında gideriyor. İşte kabızlığı gideren 6 yöntem!

Ballı-limonlu çay 

Kabızlığı gideren en tesirli prosedürlerden biri de ballı limonlu çaydır. Suya bal ve limon ekleyerek bir çay yapın. Bal bir müshildir ve ayrıyeten limonun neden olduğu çayın ekşiliğini azaltmaya fayda. Limon da sindirim sistemi için doğal bir uyarıcı misyonu görür ve toksinlerin bedenden atılmasına yardımcı olur.

Kuru erik 

Kuru erik, lif açısından zengindir ve tıpkı vakitte kabızlığı doğal olarak hafifleten dışkı gevşetici bir şeker olan sorbitol içerir. 100 gram kuru erik 14.7 gram sorbitol içerir. Şayet kuru eriğin tadını sevmiyorsanız suyunu da içebilirsiniz. Meyve suyu meyveden daha az lif içermesine karşın yeniden de tesir sağlayacaktır. Kuru eriklerin tesir göstermeye başlaması biraz vakit alabilir. Bu yüzden 1 saat ya da 2 saat bekleyin.

Lifli besinler yiyin 

Lifli besinler adeta doğal müshil fonksiyonu görür. Dışkınızın daha fazla su tutmasına yardımcı olarak dışkılamayı kolaylaştırırlar. Bu nedenle günlük diyetinize en az 20-35 gram lif eklemelisiniz. Lif bakımından varlıklı besin kaynakları ortasında Brüksel lahanası, elma, incir, kepekli tahıl ve siyah fasulye bulunur.

Kabak, susam, ayçiçeği yahut keten tohumu üzere tohumlar ve fındıklar da düzgün lif kaynaklarıdır. Fakat şu uyarıyı yapmakta yarar var: Kanama bozukluğu, bağırsak tıkanıklığı yahut yüksek tansiyon üzere sorunlarınız varsa keten tohumu tüketmeyin! Gebe ve emziren anneler de bundan kaçınmalı.

Bol bol su için 

Sert, kuru dışkı kabızlığın en yaygın nedenidir ve gereğince su içmek bedeni düzgün bir biçimde nemlendirerek dışkının geçmesini kolaylaştırır. Armut ve elma suları da hafif doğal müshillerdir.

Bu süreçte diüretik oldukları için kafeinli içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durun. Zira bu içecekler bedeninizi nemlendirmek yerine daha fazla sıvı kaybetmenize neden olurlar.

Hacim artırıcı besinler tüketin 

Keten tohumu, çemen otu ve psyllium üzere bitkilerin müshil tesiri vardır ve dışkıyı yumuşatır. Kabızlık çekiyorsanız onları yiyin ve bol su için. Ayrıyeten çay formlarını da deneyebilirsiniz.

Yemeklerinize yoğurt ekleyin, başka süt eserlerinden uzak durun 
Kabızlık çekiyorsanız süt eserlerinden uzak durmanız tavsiye edilir fakat yoğurt bunlar ortasında istisnadır. Yoğurt, bifidobacterium longum yahut bifidobacterium animalis üzere probiyotikler içerir. Yapılan çalışmalar, bu probiyotiklerin dışkılamanın daha sık ve daha ağrısız olmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Tuvalette dik formda oturmayın

Sırtınız dik halde tuvalette oturmayın! Bu duruş sebebiyle puborektalis kası çekilir. Kalın bağırsağın tam ucunda bulunan bu kas dik oturulduğunda gerildiği için dışkı çıkışı zorlaşır. Gerçek oturma biçimi, omurganız uyluklarınıza nazaran yaklaşık 35 derece açı yapacak halde öne eğilmektir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu