Kabune pilavı nasıl yapılır Bir Isparta lezzeti!

Isparta’nın şahane bir lezzetiyle karşınızdayız. Kabune pilavını duymuş muydunuz! Isparta’ya özel bir tanım olan bu şahane lezzet çoklukla düğünlerde gelen konuklara ikram edilmek için tercih edilen yemekler ortasında yer alıyor. Pekala kabune pilavı nasıl yapılır? Materyalleri neler? Püf noktaları neler? İşte tüm materyal listesi ve hazırlanışı ile karşınızda kabune pilavı tanımı. Şimdiden afiyet olsun.

MALZEMELER: 

1 adet soğan(piyazlık doğranmış, tuzla ovulmuş), 750 gram dana gerdan(düdüklüde pişirilmiş), 2,5 su bardağı baldo pirinç,1,5 çay kaşığı tuz,1/2 çay kaşığı karabiber,1 çay kaşığı toz kırmızı biber, 2 su bardağı nohut(haşlanmış),2 su bardağı et suyu

HAZIRLANIŞI: 

Dana gerdanı  suyla birlikte düdüklüde uygunca yumuşayana dek pişirin. Kalan suyu pilavda kullanmak için saklayın. Nohutları bir gece evvelce ıslayın ve sonraki günü yumuşayana dek pişirin.Soğanları piyazlık doğrayın. Tuzla birlikte ovunn. Tencerenin tabanına soğanları yerleştirin.Düdüklüde pişmiş olan etleri didikleyin ve soğanların üzerine ekleyip yayın.Yıkanmış pirinçleri etlerin üzerine ekleyin. Üzerine tuz, karabiber ve kırmızı toz biber serpiştirin.Haşlanmış olan nohutları pirinçlerin üzerine ekleyin.Son olarak etleri haşladığınız suyu ve 1,5 su bardağı suyu ekleyin.Tencerenin kapağını kapatıp evvel harlı ateşte 10 dakika, akabinde kısık ateşte yaklaşık 25 dakika pişirin.Pilavı 15 dakika demlendirin. Akabinde tencereyi büyük bir servis tabağına zıt çevirin. Tabaklara porsiyonlayarak sevdiklerinizle afiyetle tüketin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu