Kadın sağlığında doğru beslenmenin püf noktaları anne adaylarının özgüvenini arttırıyor!

Günlük hayatın koşuşturmasında vakit zaman beslenme sistemi altüst olabiliyor. Fakat her ne kadar ‘Aman canım ortada olur o denli şeyler‘ deyip geçiştirmelere yer versek de sıhhati ve vücudu risk altına alarak bir çok sıhhat sorunlarına davetiye çıkarıyoruz. Pekala bayan sıhhatinde gerçek beslenmenin yeri ne? Hakikat beslenme nasıl olur? İşte merak edilen tüm soruların yanıtını Blogger ve müellif Ece Kumkale’nin modere ettiği ve “A’dan Z’ye Bayan Sağlığı” söyleşisine Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Tütüncü, Bayan Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Jale Kol Ağca, Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Parıltı Ecem Baydı Ozman yanıtladı.

ANNE ADAYLARININ ÖZGÜVENİNİ ARTTIRIYOR!

Gebelikte fizikî ve duygusal değişiklikler hakkında bilgi veren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Jale Ağca, hamilelik sırasında ortaya çıkan bu değişimlerin birçoğunun hormonal olduğuna dikkat çekerek gebeliğin 3’er aylık devirlerinde değişimlerin de farklılık gösterdiğine vurgu yaptı. Her gebeliğin birbirinden farklı olaylar olsa da birçok ortak noktasıdır. Bu periyotlarda yaşanabilecek değişimleri bilmenin anne adayının özgüvenini artırdığına dikkat çekti.

Bu periyotta östrojen, progesteron, oksitosin ve tiroid hormonlarının tesirinin arttığını belirten Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Tütüncü de bu hormonlarının her birinin fonksiyonları hakkında bilgi verdi. Rahat bir hamilelik devri geçirilmesi için tüm bu hormonların kâfi seviyede salgılanması gerekmektedir. bilhassa oksitosinin ağrı eşiğini yükselterek bayanların doğum sancılarına dayanmasındaki rolünün altını çizdi.

KOŞUŞTURMADA BESLENMEYİ İHMAL ETMEYİN! ‘SÜPER BAYANLAR İÇİN ÜSTÜN BESİNLER’

Kadınların aile üyelerinin sağlıklı bir halde beslenmesini sağlamak için koştururken bazen kendi beslenmelerini ihmal ettiklerini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Parıltı Ecem Baydı Ozman ise “Süper güçlere sahip harika bayanların bu güçlerini korumak ve kendilerine uygun bakmak için faydalanabilecekleri kimi muhteşem besinler var” dedi. Işık Ecem Baydı Ozman bu besinler hakkında şu bilgileri verdi:

Karbonhidratlar: Enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar. Meyveler, tam tahıllı eserler ve baklagiller bu besin kümesinde yer alıyor.
Cilt sıhhati için bol yeşil zerzevat ve meyve: Hücre yenilenmesine katkı sağlayarak cildin daha parlak görünüme kavuşmasına yardımcı olurlar.
Bağışıklık için probiyotik: Yoğun tempoda bağırsak sıhhati için koşul. Kefir, probiyotik yoğurt ya da başka probiyotik eserler tercih edilmeli.
Kemik sıhhati için süt, yoğurt yahut kefir: Kemik erimesi riskinden korunmak ve kâfi kalsiyum almak için günde 2 bardak kadar tüketilmeli.
Su: Vücudumuzdaki bütün sistemlerin suya bağımlı olması nedeniyle her yaşta kâfi seviyede tüketilmesi değerli. Suyu çay yahut kahve üzere içeceklerle değil direkt tüketmek de bir başka kritik mevzu.

Başa dön tuşu