Kahve neye iyi gelir filtre kahve diyabete yakalanma riskini azaltıyor!

İsveç’te yapılan araştırmaya nazaran filtre kahve içmek tip 2 diyabet riskinin %60 düşmesini sağlıyor. Filtre kahvede kullanılan kağıt şekeri yükselten molekülleri yakalayarak diyabete yakalanma riskini azaltıyor. Araştırmada Türk kahvesi üzere öteki kahve cinslerinde ise bu tesire rastlanılamadı.

Araştırma 842 bireyde uygulandı

Yarısı diyabetli 842 kişinin katıldığı araştırmada iştirakçilerin diyetleri karşılaştırıldı. Buna nazaran filtre kahve tüketenlerde diyabet riski azken, başka kahve tiplerini tüketenlerde bu tesire rastlanmadı. Bilim insanları, diterpen ismi verilen moleküllerin kağıt tarafından tutulduğunu söyledi. 

İngiliz Daily Mail gazetesine nazaran çalışmanın muharriri araştırma hakkında Profesör Rikard Landberg, “Sonuçlarımız filtre kahvenin tip 2 diyabete yakalanma riski hakkında olumlu bir tesiri olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu. 

Kaynar suda yapılan kahveler bu tesire sahip değil

Buna ek olarak Profesör Rikard Landberg kaynar suya konularak yapılan ve suda çözünen kahvelerin ise bu türlü bir tesire sahip olmadığını açıkladı.

İngiltere’de kahve granürlerine kaynar su eklenerek yapılan kahve, en yaygın olarak kullanılan metot. Haşlama kahve, kahve çekirdekleri direkt suya eklendiğinde ortaya çıkıyor. Türk kahvesi de bu tekniğin içerisinde bulunuyor. 

Başa dön tuşu