Kahvenin faydaları neler kanserin düşmanı!

Güne başlarken birçoğumuzun tüketmeden uyanamadığı kahve, yararlarıyla şaşırtıyor. Arkadaş sohbetlerinin vazgeçilmezlerinden olan kahve, mucize içeriğiyle bedene bir çok faydası da beraberinde getiriyor. Nizamlı tüketilen kahve kanser olma riskini azaltıyor, beden direncini arttırıyor. Kahvenin öteki faydaları haberimizin devamında.

Depresyonun ilacı

Kahveyi sevmemizin nedeni modumuz ve performansımız üzerinde de olumlu tesirleri. Kahve, içerdiği hususlar sebebiyle anti depresif bir içecektir. Çalışmalara nazaran orta seviye kafein kişiyi, daha enerjik, hayal gücü yüksek, kendinden emin, iş motivasyonu yüksek, kendine inançlı hale getiriyor.

Kanser karşıtı

Kahve içerisindeki antioksidan bileşenler sayesinde bedenimizde kanser gelişimine sebep olabilen özgür radikalleri etkisiz hale getiriyor. Ayrıyeten kahve, prostat kanseri, deri kanseri ve beyin tümörlerinin oluşumuna karşı kollayıcı bir tesire sahip.

Diyabet riskini azaltıyor

Kahve tüketiminin diyabet riskini ve insülin direncini düşürdüğü yapılan çalışmalarda ortaya çıktı. Araştırmalara nazaran günde 3-5 fincan kahve içen yetişkinlerde diyabet riski %29, günde 5 fincandan fazla içenlerde ise %59 oranında azaldı.

Zayıflamaya yardımcı

Yapılan çalışmalar, kafeinin metabolizma suratını az da olsa artırabileceğini gösterdi. Tüketilen ölçü arttıkça, bu tesir de gittikçe artıyor. Metabolizma suratı arttıkça kilo vermek daha da kolaylaşıyor, kilo almak zorlaşıyor. Ayrıyeten kahvenin, yağ yakımına da bir ölçü yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar var.

Alzheimer’ı önlüyor

Kahvenin uzun periyodik hafızayı geliştirdiği, Alzhemier ile savaştığı, bu tesirlere kahvenin içindeki kafeinin sebep olduğu ve bunun için gerekli olan optimum kafein ölçüsünün 200 mg (2-3 fincan kahve) olduğunu ortaya koydu. Buna ek olarak, kafeinin tertipli olarak tüketimi, Parkinson hastalığı riskini de hayli düşürüyor.

Fazlası zarar

Kahve içindeki kafein unsurla güçlü bir merkezi hudut sistemi uyarıcısıdır. Bu yüzden ortalama seviyede kafein tüketimi; uyanıklığı, konsantrasyonu ve enerjiyi artırıyor. Yüksek dozlarda tüketimi ise; bilhassa kafein hassasiyeti olan bireylerde, anksiyete, huzursuzluk, yorgunluk, uykusuzluk, kalp atışı hızlanması ve yüksek tansiyona sebep olabiliyor.

Başa dön tuşu