Kalıcı dövmelerde kanser riski var mıdır aman dikkat!

Birçok kişi tarafında sevilen dövmeler ilerleyen yaşlarda önemli sıhhat sıkıntılarının yaşanabileceğini ortaya çıkardı. Bilhassa çocuk yaşta yapılan kalıcı dövmelerin ilerleyen periyotlarda cilt kanserine neden olabileceği ortaya çıktı. Pekala kalıcı dövmelerde kanser riski neden var? Merak edilen sorunun karşılığına gelin daima birlikte bakalım. 

DÖVME YAPTIRMADAN EVVEL SIHHAT BOYUTUNA KESİNLİKLE BİR GÖZ ATIN 

Dövme epeyce önemli bir iştir. O yüzden bu işin tıbbi boyutu epeyce kıymetlidir. Öncelikle dövme yaptırmaktan daha acı veren bir hadise var ki o da sildirme süreçleri o yüzden siz yaptırmadan evvel birde işin sıhhat boyutuna bir göz atın.

HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ 

Aids, Hepatit C, Hepatit B üzere bulaşıcı viral enfeksiyonlarin dövme yapılırken bulaşma riski vardır. Bu yüzden dövme yapılan yerlerde hijyen çok değerlidir. Aksi taktirde bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığınız bulunuyor. Dövme yapma süreci lazerle yapılan bir operasyondur. Derinin altındaki boyaları emen hücrelerin tahrip edilmesiyle gerçekleşen bu operasyon epey acı ve ağrı vermektedir. Bunun yanı sıra çocuk yaşlarda yaptırılan kalıcı dövmeler, ilerde cilt kanserine neden olmaktadır.

 

Başa dön tuşu