Kalp krizi nedenleri neler susuzluk ve uykusuzluk öldürebilir!

Sıcak havaların artmasıyla gözümüzü korkutan karl krizi nedenleri nelerdir? Daha evvel kalp rahatsızlığı geçirmiş yahut son 6 ay içerisinde stent takılmış hastaları uyaran Medical Park Trabzon Yıldızlı Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasret Karaca, oruç tutan kalp hastalarını da uyardı. Kalp krizi ve nedenleri hakkında tüm merak ettiğiniz ayrıntıları elmaelma.com’da bulabilirsiniz!

SUSUZLUK VE AÇLIĞA DİKKAT!

Son 6 ay içerisinde kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by-pass ameliyatı olmuş kalp hastalarını uyaran Karaca, “Kalp krizleri yaz mevsiminde daha sık görülür. Bunun en değerli sebebi bedenden tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte kâfi sıvı alınmaması sonucu kanın pıhtılaşmasıdır. Uykusuzluk, susuzluk ve ağır yemekler de kalp krizine yol açabilir” dedi.

Sıcak havalarda daha çok kalp ve hipertansiyonu olan hastalar risk altındadır. Bu nedenle hastaların 11.00-16.00 saatleri ortasında dışarı çıkmaması gerektiğini, uykusuz kalmamalarını, ağır yemeklerden kaçınmasını, en değerlisi de bol bol su tüketine dikkat edilmelidir.

Son 6 ay içerisinde kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by-pass ameliyatı olmuş, önemli kalp yetersizliği yahut aritmik semptomları (kalp atışı değişiklikleri) olan hastaların oruç tutması önerilmez. Yeniden hipertansiyon hastalarının tansiyonu dengelenene kadar oruç tutmamaları gerekir. Günde 2 defa alınan ilaçlar ise sahur ve iftar vakitleri ehemmiyet kazanır.

BOL BOL SIVI TÜKETİN!

İlaçların Ramazan ayı ile birlikte hekim denetimi ile ayarlanmış olması gerekir. Sabah alınan ilaç sahurda, akşam içilen ise iftarda kullanılmalıdır. İftarda bol sıvı tüketimi zerzevat meyve tüketimi ve masadan doymadan kalkılması gerekir. Açlık hisseden hastalar 2-3 saat sonra tekrar hafif şeyler atıştırılabilir.

Tıka basa doymak yahut ağır yemekler yemek kanın sindirim sistemine hamle etmesine, tuzlu-yağlı yemekler tansiyon düzensizliklerine ve tüm bunlar kalbin kanlanmasını bozarak kalp krizine yol açabilir. Sıcak hava nedeniyle sıvı ve mineral kayıpları fazla olacağından kesinlikle su, ayran taze meyve suları üzere sıvıların alınması ve zerzevat tüketilmesi önerilir. Tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte kâfi sıvı alınmaması sonucu kalp atışında değişiklikler yaşanabilir.

ÖĞLE SAATLERİNDE KISACIK UYKUYA VAKİT AYIRIN!

Hastaları uykusuzluk konusunda da uyaran Dr. Hasret Karaca, “Kalp hastaları ve yaşlılar için uygun olan, sıcağın en ağır hissedildiği saatleri konutta serin bir yerde istirahatte geçirmeleridir. Güneşin tesirini kaybetmeye başladığı akşam yahut sabah erken saatlerde yürüyüş yapılabilir. Öğlen saatlerinde kısa bir uyku ise hastaların Ramazan’ı daha sağlıklı geçirmesine yardımcı olacaktır.

Çünkü uykusuzluk kalbi yorar. Bununla ilgili yapılmış pek çok çalışmada, gece uyku sistemi bozuk olanlarda yahut gece çalışanlarda kalp damar hastalıklarının daha fazla olduğu gösterilmiştir. Uykusuzluk ayrıyeten kalp ritmini de etkileyerek nabız yükselmelerine yahut yatkınlığı olanlarda aritmilere neden olabilir. Bu da hastalarda çarpıntı, göğüste huzursuzluk hissi, rahat nefes alamama üzere şikâyetlere yol açabilir.” dedi.

Başa dön tuşu