Karpuzun faydaları idrar yolu enfeksiyonunu önlüyor!

Yaz mevsiminin en çok sevilen meyvelerinden biridir hiç elbet karpuz. İçerisinde bol ölçüde sıvı oranı barındırmakta ve bu özelliği sayesinde bedenin sıvı oranını ziyadesiyle karşılamaktadır. İnsan sıhhatine birçok yararı bulunan karpuzun bilinmeyen yararlarını sizler için hazırladık. Pekala karpuzun yararları neler? Karpuz suyu ne işe fayda? Karpuz seçerken neye dikkat edilmeli? İşte Karpuzun bilinmeyen yararlarını ve merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık. 

KARPUZ SEÇERKEN AMAN DİKKAT! 

Dünyada domatesten sonra en çok tüketilen besinlerden biri olan karpuz  saçtan tırnağa kadar birçok bahiste insan sıhhatine fayda sağlamaktadır. İnsan sıhhatine bu kadar faydalı olan karpuz dikkatli seçilmediğinde önemli sıhhat problemlerine yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar ve uzmanların ihtarlarına nazaran karpuzun içerisindeki çatlaklara dikkat etmek gerektiğini söylüyor. Meyve ve sebzelerin daha süratli olgunlaşması için enjekte edilen forchlorfenuron unsuru kimi ülkelerde onaylanmıştır. Lakin bu unsur o kadarda pak değildir. Bedene girdiği takdirde hücrelerin deformasyona uğramasına neden olur. Bu da kanser hastalıklarını tetikler. Bu nedenle karpuz seçerken bilhassa dikktli olunması gerekir. 

Böbreklerin yeterli çalışmasını sağlıyor 

Karpuzun birçok yararı bulunmaktadır. Bunlardan bi tanesi idrarda oluşan enfeksşyonları önlemesidir. Su oranı yüksek olan bir myeve olduğundan böbreklerin daha âlâ çalışmasına yardımcı olmaktafır. 

Göz sıhhatinin korunmasına yardımcı oluyor 

A vitamini deposu olan karpuz, gözlerin retina pigmentleri üretmesine yardımcı olur. Tıpkı vakitte beta karoten bakımından da güçlü olan karpuz, gece körlüğüne yakalanma oranını azaltır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor

C vitamini bakımından da epey güçlü bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. 

Depresyona girme ihtimalini düşürmektedir 

 Karpuz bol ölçüde B6 vitamini içerir. Bu vitamin beyinde bulunan serotinin hormonunu üretirimini sağlar. Böylelikle karpuz yiyen kişinin depresyona girme ihtimalini düşürür.

Başa dön tuşu