Kataraktın belirtileri renklerde soluklaşma ve sararma varsa…

Kataraktı duymuşsunuzdur. Halk ortasında göz perdesi ya da aksu olarakta isimlendirilmektedir. Yaşlanmanın doğal bir süreci olan katarakt ortalama olarak 55-60 yaş civarı şahıslarda görülmektedir. Pekala kataraktın belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Kimler katarakt ameliyatı olabilir? Katarakt tekrarlar mı? diyorsanız içeriğimize bir göz atmanızda yarar var. Merak edilenleri Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlker İncebıyık’dan öğrendik. 

EN DEĞERLİ SEBEBİ YAŞLILIKTIR 

Kataraktın en değerli sebebi yaşlılıktır. Ekseriyetle çocuklarda metabolik hastalıklarA, raba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar varsa bu da katarakt oluşumuna neden olmaktadır. Gençlerde katarakt sebepleri ise diyabet, romatizmal hastalıklar, uzun vadeli kortizonlu ilaç kullanımı, uyuşturucular ve göz yaralanmalarıdır

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Renklerde soluklaşma ve sararma,başlangıç seviyesinde araba farlarından şiddeti artan bir formda rahatsız olma, alacakaranlıkta ve sisli havalarda ayrıntıları görememe, ileri evrelerde buğulanmış bir camın gerisinden bakıyormuş üzere hissetme, gözlük camının sık değişmesi, ışığa karşı hassasiyet, göz kamaşması üzere belirtileri bulunmaktadır. 

TANI NASIL KONULUR? 

 Göz tabibinin yaptığı biomikroskobik muayene ile teşhis konulur. Katarakt bulguları lensin su tutulması, lensin şişmesi, matlaşması ve renk değiştirerek sarı -gri halini almasıdır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Kataraktın tek tedavisi ameliyat ile saydamlığını yitirmiş lensin alınması ve yerine saydam bir göz merceği yerleştirilmesidir. Katarakt ilaç yahut gözlük ile tedavi edilemez. Kullanılan en yaygın metot lazer cerrahisi uygulamasıdır. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır. Narkozsuz, dikişsiz bir ameliyattır. Hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez ve tıpkı gün konutuna dönebilmektedir.

KİMLER KATARAKT AMELİYATI OLMALIDIR?

Görme bozukluğu kişinin günlük ömrünü aksatacak kadar ilerlediğinde katarakt ameliyatı yapılmalıdır.Geç yapılan cerrahiler zorlaşır ve ameliyatın riski artar. Çok beklemiş kataraktların çekirdekleri sertleşeceği ve bağları gevşeyebileceği için ameliyat sürecini zorlaştırabilirler.

AMELİYAT SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir ve damla reçete edilerek taburcu edilir.Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. Hafta ve 1. ayda hasta denetimlere gelir.Hasta ameliyattan en fazla 3 gün sonra günlük ömrüne dönebilmektedir

KATARAKT TEKRARLAR MI?

 Katarakt ameliyattan sonra tekrarlamaz. Lakin merceğin içine konulan zarın art kısmında beyazlaşma (halk ortasında kireçlenme de denir) olabilir. Bu durum lazerle poliklinik ortamında kolaylıkla tedavi edilebilir.
 

KAYNAK: PEMBENAR

Başa dön tuşu