Kelle paça çorbası nasıl yapılır enfes bir lezzet!

Kelle paça çorbası herkesin yiyemediği bir yemek olsa da lezzetinin yanı sıra sıhhat için yararlarıyla da bilhassa şu günlerde tüketilmesi gereken yemeklerin başında geliyor. Kelle paça çorbası, içinizi ısıtmakla kalmayıp bağışıklık sisteminizi güçlendirerek virüs ve hastalıklara kalkan olacak. İşte zımba üzere bedene sahip olmanıza yarayacak kelle paça çorbası tarifi!

Malzemeler:

1 adet kuzu kelle
Yarım kilo işkembe
3 adet paça
2 çorba kaşığı un
2 diş sarımsak
2 çorba kaşığı sirke
Pul biber, tuz

Yapılışı:

Kelle paça çorbası tanımını hazırlarken bir kadro kilit noktalara dikkat ettiğiniz sürece çorbanız istediğiniz kıvamda ve lezzette olacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken verilen talimatlara birebir uymak olacaktır.

Kelleyi pişirmek için:

Kelleyi uygunca temizlemek için 5 saat boyunca suda bekletmeniz gerekmektedir. Lakin 5 saat bıyunca suyu 3 sefer da değiştirmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Sonrasında kelleyi düdüklü tencerenin içerisine koyun. Üzerine bir litre su ek edin. 25 dk pişirmeye bırakın. 25 dk nın sonunda kelleyi düdüklüden alın ve ditme sürecine başlayın. Suyunu da güzelce süzdükten sonra farklı bir kabın içerisinde bekletin.

İşkembeyi pişirmek için:

İşkembeyi güzelce yıkayıp temizledikten sonra paçaları da güzelce tütsüleyip düdüklü tencerenin içerisine koyun. Üzerlerini geçecek kadar su ek ettikten sonra yarım saat boyunca düdüklüde pişirin.

Yarım saatin sonunda işkemleri ve paçaları düdüklüden alıp suyunu süzün. Sonrasında işkembeleri küp küp doğrayın. Paçaları da yeterlice ditip bir kenarda bekletin.

Çorbayı hazırlamak için:

İlk olarak derin bir tencerenin içerisine 2 çorba kaşığı un ek edin ve kavurun. Daha sonra üzerine süzmüş olduğunuz işkembenin suyunu ve kellenin suyunu ekleyin. Unun topaklanmaması için suyu yavaş bir halde güzelce karıştırarak ek edin.

Su kaynamaya başlamadan içerisine kelleleri, işkembeyi ve paçaları ek edin. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine vermiş olduğumuz ölçülerdeki sirkeyi, sarımsağı, pul biberi ve tuzu ek edip bir taşım kaynatıp karıştırın.
Sonrasında sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Başa dön tuşu