Kirazın faydaları kan basıncını dengeliyor!

Yaz aylarının haberci meyvelerinden biri de kirazdır. Çabucak çabucak herkesin ayıla bayıla tükettiği bu meyvenin insan sıhhatine olan yararlarını duyan şaşırıp kalıyor. Tezgahlarda artık yavaş yavaş yerini almaya başlayan bu enfes meyvenini bilinmeyen yararlarını sizler için araştırdık. Pekala kirazın yararları neler? Hangi hastalıklara düzgün gelir? İşte kan basıncını dengelemesinden tutun da uykusuzluk ve migren ağrılarını iyileştirmesine kadar bir çok sorunu tedavi eden bu harika meyveninin bilinmeyen faydaları! 

YÜKSEK TANSİYONU ÖNLÜYOR 

Kirazın en kıymetli yararlarından biri yüksek tansiyonu önlemesidir. İçerisindeki bor ve antosiyaninler sayesinde kan basıncını dengeleyerek bu sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. 

VÜCUTTAKİ TOKSİNLERİ TEMİZLİYOR 

Kiraz Akdeniz kıyılarında yetişen ve ılıman mevsimi seven eksiksiz bir meyvedir. Birçok medeniyette yerini alan kiraz bilhassa Çin tarihinde sonsuzluk iksiri olarak anılırmış. Uzmanlar ise insan sıhhatine bu derece yararı olan meyvenin Ramazan ayında da kesinlikle tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bilhassa iftar sonrası tüketilen bir avuç kiraz hem bedeni temizliyor hem de susuzluğu gideriyor. 

ALZEHİMER’I ÖNLÜYOR 

Kirazın bir yararı da Alzehimer’ı önlemesidir. Bilhassa ileriki yaşlarda ortaya çıkan ve kişinin günlük yaşantısını epey soruna sokan bu durumu önlemenin  yolu kiraz yemekten geçiyor. 

KAS VE KEMİKLERDEKİ TOKSİN BİRİKİMİNİ AZALTIYOR  

Kiraz birebir vakitte kişinin yorgun hissettiği vakitlerde bir kurtarıcı oluyor. Kas ve kemiklerdeki toksin birikimini azatarak kişinin kendisini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlıyor. 

KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR! 

Güçlü bir C vitamini olduğundan hücrelerin yenilenmesini desteklerken mutasyona uğramasını maniler. Böylelikle kanser hastalıklarının yaşanma oranını düşürür. Bilhassa kolon ve bağırsaklardaki kanser hastalıkları için kiraz birebir yararlıdır.

Başa dön tuşu