Kışın kabızlıkla ne iyi gelir? Baş etmek için sıvı tüketimini arttırın!

Birçok kişinin şikayetçi olduğu sindirim sistemi sıkıntıları ortasında yer alan kabızlık sorunu aktivitelerin azalması ve sıvı tüketimine bağlı olarak kış mevsiminde daha sık görülebiliyor. Kabızlık sorunu ile baş etmeni en temel yollarından biri de beslenmeden geçiyor. Bilhassa kış aylarında fizikî aktivitenin azalması ve kapalı alanlarda geçirilen vaktin yetersiz sıvı tüketilmesi üzere bir çok nedenle temaslı olan kabızlık sorunu ile başedebilmek için Dr. Sinan Akkurt mevzu hakkında dikkat edilmesi gerekenler hakkında değerli bilgiler paylaştı.

En yaygın sindirim problemleri ortasında başı çeken kabızlık şikayetlerinin duygusal motivasyonun, meyve–sebze tüketimi ve fizikî aktivitenin azaldığı kış aylarında daha da yaygınlaşıyor. Kâfi sıvı alımı, hareketli ömür ve lif zengini beslenme üslubunun benimsenmesi konusunda ikazda bulundu. Günlük 20–30 dakika idman yapılmasını, öğünlere kesinlikle salataların dahil edilmesini, atıştırmalık olarak erik, dut, kayısı üzere kuru meyvelerle birlikte fındık, fıstık, badem üzere yağlı tohumların tercih edilmesini önerdi. Kışın kabızlığa âlâ gelen meyve ve zerzevatları ortasında ise, ıspanak, lahana, pırasa ve elmayı sıralayarak kabızlık şikayetinin kronikleşmesi durumunda altında yatan nedenin araştırılması için doktora başvurmalarını salık verdi.

Kışın Daha Fazla Kabızlık Sorunu Ortaya Çıkıyor!

Kışın neden daha fazla kabız olunduğu sorusuna fizikî aktivitenin azalması, az su tüketimi, kış depresyonu ve meyve-sebze yüklü beslenmenin azalmasını neden gösteren Dr. Sinan Akkurt, kabızlığın kronik hale gelmesi durumunda metabolik ve sindirim sistemi hastalıklarının, crohn, polip, hormonal dengesizlikler üzere sorunların araştırılması gerektiğini kaydetti.

Giderek yaygınlaşan kış depresyonunun bilhassa bu periyotta antidepresan kullanımını artış gösterebiliyor. Birtakım antidepresanların da kabızlığı tetikleyebildiğini açıkladı. Öte yandan kış aylarında günlerin kısa olması nedeniyle beslenme sisteminin bozulup öğün atlanması ve bunun sonucunda karbonhidrat tüketme isteğinin artması nedeniyle bağırsak hareketlerinin ve metabolizmanın yavaşlayabiliyor. Kabızlıkla çabada beslenmenin en değerli ögelerin başında geliyor.

Kabızlığa uygun gelen yiyecekler ortasında zeytinyağı, komposto, ıspanak, lahana, brokoli, keten tohumu, incir, üzüm, pırasa üzere seçeneklerin üzerinde dururken,  kişinin tartısı doğrultusunda hesap yaparak sahip olduğu her kilogram başına günlük 40 cc su içmesi gerektiğini açıkladı. Elma, armut üzere kabuklu yenebilen yiyeceklerin kabuklarıyla birlikte yenmesi epey değerlidir. Kronikleşen kabızlık şikayetinde öncelikle altta yatan nedenin saptanması ve tedavisine yönelinmesi gerekiyor.

Başa dön tuşu