Kısırlık nedenleri nelerdir kadınlardaki azalmış yumurta rezervleri büyük etken!

İnterfilite nedir? Kısırlık neden olur? üzere merak edilen soruların yanıtlarını  Kadın Hastalıkları,Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Süleyman Tosun’dan öğrendik. 

Evli olan çiftlerin korunmasız nizamlı alakaya karşın 1 yıl içinde gebelik oluşmamışsa,bu durum infertilite olarak isimlendirilir.Çiftlerin %90’ı 1 yıl içinde hamile kalırlar.İnfertilite kısırlık demek değildir.Kısırlık resen yahut rastgele bir tıbbi metot ve teknoloji ile çocuk sahibi olma bahtının bulunmamasıdır.Halbuki infertilite tıbbi formül ve teknolojiler kullanılarak çocuk sahibi olunabilecek bir durumu söz eder.

Her çift 1 yıl beklemeli mi? 

Kadın 35 yaş ve üzerinde ise 6 ay,40 yaş üzerinde ise 3 ay gebelik olmamışsa daha erken uzman görüşü alınmalıdır.Adet düzensizliği,vücutta çok kıllanma,aşırı kilo,önceden geçirilmiş ameliyatlar (myom,yumurtalık kistleri,dış gebelik ameliyatı…gibi),birinci derece yakınlarda (anne,teyze,hala) erken menopoz kıssası,önceden teşhis edilmiş endometriozis (çikolata kisti) var ise en kısa vakitte doktora başvurmak gerekir.Erkek te ise daha evvelce testislerle ilgili bir ameliyat geçirmiş ise yahut ameliyat olmasa da şiddetli ağrı,şişlik,cinsel isteksizlik,ereksiyon sorunu kıssası var ise 1 yıl beklenmeden üroloji uzmanı ile görüşülmesi önerilir.

 İnterfilite nedenleri! 

Bir infertilite Kliniğine başvuran çiftler incelendiğinde %40 bayana bağlı nedenler,%40 erkeğe bağlı nedenler,%20 sinde de hem bayan,hem erkeğe bağlı nedenler ile açıklanamayan infertilite kümesi oluşturmaktadır.

 Kadına bağlı nedenler:

-Yumurtlama sorunları;PCO (polikistik over sendromu),hipogonadotrofik hipogonadizm       (yumurtlama sistemini yöneten hormonların bedende üretilmemesi)

-Tubal faktörler;Tüplerin bütünlüğünü bozan geçirilmiş ameliyatlar(dış gebelik,myomektomi,yumurtalık kisti ameliyatlar,appendektomi gibikarın içi başka ameliyatlar)

-Rahmin yapısal bozuklukları;Septum,subseptum, uterus didelfis(çift rahim) üzere doğuştan olan form bozuklukları olabileceği üzere sonradan rahmin ve endometriumun(embryonun yerleştiği rahim içini döşeyen tabaka) bütünlüğünü bozan ameliyatlar ve kürtaj üzere müdahaleler.Bulunduğu yer ve büyüklüğüne bağlı kimi myomlar ve rahim içi polipler.

-Genetik problemler; Turner sendromu, inversiyon,trans lokasyon üzere kromozom sayı ve yapısını etkileyen genetik bozukluklar embryo gelişimini olumsuz etkileyebilir.

-Sistemik hastalıklar;Tiroid bozuklukları,diyabet,böbrek hastalıkları,anemi..gibi,

-Endometriozis;

-Yumurta kalitesini bozabilecek çevresel faktörler,kimyasal hususlar yahut radyasyona maruz kalma

-Tedavi emelli kemoterapi,radyoterapi

-Cinsel işlev bozuklukları;vajinismus

-Azalmış yumurtalık rezervi

 Erkeğe bağlı nedenler:

-İnmemiş testis,

-Ergenlik devri yahut sonrasında geçirilmiş kabakulak enfeksiyonu

-Geçirilmiş testis operasyonları,travma yahut enfeksiyonları(orşit)

-Varikosel;ısı artışına neden olarak sperm sayı ve hareketliliğini bozabilir

-Tedavi maksatlı kemoterapi,radyoterapi

-Sperm çıkışını engelleyen tıkanıklıklar,sistemik hastalıklar(kistik fibrozis,diyabet,retrograde ejekülasyon)

-Çevresel faktörler:hava kirliliği,sigara,alkol kullanımı,kimyasal unsurlar yahut çok ısıya uzun müddet maruz kalma.

-Genetik faktörler;Kleinfelter sendromu , inversiyon,trans lokasyon üzere kromozom sayı ve yapısını etkileyen genetik bozukluklar

 -Ereksiyon sorunları,retrograde ejekülasyon

Başa dön tuşu