Kollajen desteklerinin sıhhate yararları

Kolajen bedeninizdeki en bol proteindir. Tendonlar, bağlar, deri ve kaslar dahil olmak üzere bedenin çeşitli kısımlarını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir. Kollajen, cildinize yapı kazandırmak ve kemiklerinizi güçlendirmek üzere birçok değerli fonksiyona sahiptir. 28 çeşit kolajen vardır, lakin burada en yaygın dört tanesi…

Tip 1: Tüm bağ dokularında bulunan en yaygın tip

Tip 2: Eklemlerde ve omurgalararası disklerde bulunur.

Tip 3: Cildinizde ve kan damarlarınızda bulunan retiküler liflerin ana bileşeni

Tip 4: Böbreklerinizin, iç kulağınızın ve göz merceğinizin bir bileşeni

Kolajenin cilde yararları: Kolajen cildinizin kıymetli bir bileşenidir. Cildin güçlendirilmesinde olduğu kadar elastikiyet ve nemlendirmede de rol oynar. Yaşlandıkça, bedeniniz daha az kolajen üretir, bu da cildin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bununla birlikte, kolajen peptitlerinin yahut kolajen içeren desteklerin, kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kolajen desteklerinin akne ve başka cilt rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olduğuna dair birçok anekdot tezi da vardır, fakat bunlar bilimsel delillerle desteklenmemektedir.

Eklem ağrısını hafifletir: Kollajen, eklemlerinizi koruyan kauçuk gibisi doku olan kıkırdağınızın bütünlüğünü muhafazaya yardımcı olur. Bedeninizdeki kolajen ölçüsü yaşla birlikte azaldıkça, osteoartrit (eklem kıkırdağı)gibi dejeneratif eklem bozuklukları riskiniz artar. Araştırmacılar, ek kolajenin kıkırdakta birikebileceğini ve dokularınızı kolajen yapmaya teşvik edebileceğini söylediler. 

Kemik erimesini önler: Kemikleriniz çoğunlukla onlara yapı ve güç veren kolajenden yapılır. Nasıl bedeninizdeki kolajen yaşla birlikte bozuluyorsa, kemik kütlesi de o denli. Araştırmalar, kolajen desteklerinin osteoporoza yol açan kemik yıkımını engellemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. 

Kas kütlesini artırır: Vücutta en bol bulunan protein olan kolajen, iskelet kasının değerli bir bileşenidir. Araştırmalar, kolajen desteklerinin , yaşla birlikte meydana gelen kas kütlesi kaybı olan şahıslarda kas kütlesini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, ek kolajenin kreatin üzere kas proteinlerini destekleyebileceğini ve ayrıyeten idman sonrası kas gelişimini teşvik edebileceğini öne sürdüler. 

Kalp sıhhatini geliştirir: Kolajen desteklerinin kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Kolajen, kanı kalbinizden bedeninizin geri kalanına taşıyan kan damarları olan atardamarlarınıza yapı sağlar. Kâfi kollajen olmadan arterler daha az esnek ve elastik hale gelebilir. Bu, atardamarlarınızın daralması ile karakterize bir hastalık olan ateroskleroza yol açabilir. Bu durum kalp krizi ve felce neden olabilir.

Not: Kollajen destekleri şişkinlik, mide ekşimesi ve tokluk hissi üzere hafif yan tesirlere neden olabilir. Besin alerjiniz varsa, alerjenlerinizi içermeyen destekleri satın aldığınızdan emin olun.

Kolajenin öteki sıhhat yararları

Kollajen desteklerinin öteki sıhhat faydaları olabilir, fakat bunlar kapsamlı bir biçimde araştırılmamıştır.

Saç ve tırnaklar: Kollajen almak, kırılganlığı önleyerek tırnaklarınızın gücünü artırabilir. Ek olarak, saçlarınızın ve tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olabilir.

Bağırsak sıhhati: Bu iddiayı hiçbir bilimsel delil desteklemese de, kimi sıhhat çalışanları kolajen desteklerinin bağırsak geçirgenliği olarak da isimlendirilen sızıntılı bağırsak sendromunu tedavi edebileceğini argüman ediyor.

Beyin sıhhati: Kollajen desteklerinin beyin sağlığındaki rolünü inceleyen hiçbir çalışma yok, lakin kimi beşerler ruh halini güzelleştirdiğini ve telaş semptomlarını azalttığını argüman ediyor.

Kilo kaybı: Taraftarlar, kolajen desteklerinin kilo kaybını ve daha süratli metabolizmayı destekleyebileceğine inanıyor . Fakat, hiçbir çalışma bu argümanları desteklememektedir.

– Bu potansiyel tesirler umut verici olsa da, resmi sonuçlara varılmadan evvel daha fazla araştırmaya muhtaçlık vardır. –

 

Not: Kollajen desteklerinin cilt, eklem, kemik, kas ve kalp sıhhati ile ilgili çeşitli yararları vardır. Kollajenin kilo kaybı, bağırsak yahut beyin sıhhati üzerindeki argüman edilen tesirlerini destekleyen çok az delil var.

 

Ne vakit yararı görülür

Kollajen döngüsü yavaş bir süreçtir. Bu nedenle, kolajen kullanma hedefiniz ne olursa olsun, gözle görülür sonuçlar elde etmek en az 8 hafta sürecektir. Birden fazla çalışma, kolajenin cilt sıhhati ve eklem ağrısının giderilmesi üzerindeki tesirlerini pahalandırmak için en az 8 hafta kullanır, lakin başka çalışmalar kemik sıhhati için 12 ay üzere daha uzun müddetler kullanır. Bu nedenle sabırlı olmalı ve bir mühlet sonuç beklememelisiniz.

Başa dön tuşu