Koroner kalp hastalı nasıl tedavi edilir? Ameliyatsız tedavisi var!

Kalp hastalarının sıklıkla şikayet ettiği belirtilerden biri de göğüs kafesinde ağrı ve nefes darlığı üzere sıkıntıların ortaya çıkardığı koroner kalp hastaları uygulanan girişimsel prosedürlerle tahlile kavuşturuluyor! Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan ameliyat faktörü risklerini ortadan kaldıran ameliyatsız tahliller sayesinde hasta sıhhatine kavuşabiliyor.Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Ali Oto, “29 Eylül Dünya Kalp Günü” öncesinde kalp damar tıkanmalarında uygulanan girişimsel tedaviler hakkında bilgi verdi.

Kalp hastalarının kıymetli bir kısmında göğüs ağrısı ve nefes darlığı üzere şikayetlerle ortaya çıkan koroner kalp hastalıkları, girişimsel olarak uygulanan usullerle tahlile kavuşabiliyor. Çok yaşlı ve ameliyatı çok riskli olan hastalara uygulanan ameliyatsız sistemlerse son derece başarılı sonuçlar veriyor.

Hareketle Gelen Ağrıya Dikkat!

Kalbi besleyen damarlara koroner damarlar, yani koroner arterler denilmektedir. Atar damar özelliği taşıyan ve kalbi besleyen bu damarlar, öbür organlardan farklı olarak kalp içinde dağılmayıp, kalbin üzerinde seyretmektedir. Kalbin üzerinden ilerleyerek içeriye hakikat kalp kasına kollar veren bu damarlarda vakit içinde damar sertliğine bağlı olarak daralmalar ve tıkanmalar oluşabilmektedir. Ateoskleroz ismi da verilen damar sertliği hastalığı, yaygın olarak bütün atardamar sisteminde görülebilirken, kalbi besleyen damarlarda görülmesi, tam tıkanma durumunda kalp krizine yol açmaktadır.

Hareketli Göğüs Ağrısına Dikkat!

Koroner damarların daralması ya da tıkanması, bireylerde belirli belirtilerle ortaya çıkmaktadır. En besbelli belirti ise ekseriyetle göğüs ağrısı halinde olmaktadır. Bu ağrı hareket ve yürümekle başlayan, istirahatle geçen, sıklıkla basınç biçiminde olan, boyun, çene, kol ve sırtın sol tarafına da yansıyan bir ağrı özelliği taşımaktadır. Ancak damar tıkanmaları şeker hastaları başta olmak üzere kimi hastalarda hiç belirti vermeden kendini gösterebilirken, birtakım durumlarda ise ani ölümlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte ortada hiçbir belirti yokken yapılan genel denetimlerle, idman testleri ya da bilgisayarlı tomografi ile ve miyokard sintigrafisi denilen özel usullerle bu tıp rahatsızlıklara daha belirti vermeden de teşhis konulabilmektedir.

Tıkanan Damarlar İçin İki Yol Var!

Tıkanan kalp damarı olan hastaların tedavisi için iki farklı tedavi sistemi uygulanmaktadır. Birincisi koroner bypass ameliyatı, yani tıkanıklıkların ardına gerçek köprü yapma ameliyatıdır. İkinci seçenek ise 40 yıldır gelişimini sürdüren girişimsel kardiyolojik prosedürlerle ameliyatsız olarak damarların açılmasıdır. İlk olarak balonla açma ile başlayan girişimsel kardiyoloji prosedürüne, daha sonra balonla açılan damarın çökmesini önleyecek metal gereçten yapılan ve stent ismi verilen sistemlerin kullanılması ile devam edildi. Zaman içerisinde kolay stent sisteminin de kâfi olmadığı görülerek, teknolojik gelişmeler sayesinde son 20 yılda ilaç salan özel stentler kullanılmaya başlandı.

Günümüzde ilaç salan stentler ile ilgili teknolojiler, çok başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Girişimsel kardiyolojinin gelişmesi sayesinde evvelce hiç dokunulamayan ana damardaki darlıklara, damar çatallanmasındaki darlıklara, tam damar tıkanıklıklarına ve çok sayıda damara tıpkı anda müdahale edilebilmektedir. Bu ilerlemeler sayesinde ameliyata gönderilen hasta sayısı yüzde 60’tan yüzde 5’e geriledi. Fakat ameliyata yönlendirilen yüzde 5’lik dilimde bulunan hastaların da kesinlikle ameliyat olması gerektiği unutulmamalıdır. Bunların dışında yaşanan kıymetli bir başka gelişme ise kalp krizi sırasında tıkanan damarlara acil teşebbüs yapılarak damarın açılmasıdır. Bu yolla kalp krizinin en makus sonucu olan kalp kası vefatı ile buna bağlı kalp yetmezliği ve ömür mühletinin kısıtlanması üzere aksiliklerin önlenmesi sağlanmaktadır.

Tedavi Usulünde Yalnızca Kasıktan Değil El Bileğinden De Süreç Yapılıyor!

Girişimsel kardiyoloji alanında yaşanan bir öteki değerli gelişme de farklı damarlardan girilerek süreç yapılabilmesidir. Önceden yalnızca kasık atar damarından girilerek girişimsel kardiyolojik süreçler yapılabilmekteydi. Artık en karmaşık süreçler bile el bilek damarından girilerek gerçekleştirilebilmektedir. Hastalar için büyük bir konfor sağlayan bu prosedür ile hastalar, süreç sonrasında ayağa kalkıp dolaşabilmektedir.

Ameliyatsız Tahlil Arayanlar İçin…

-Hastalar için kıymetli bir sorun olan göğsün, bilhassa iman tahtası denilen ortadaki kemiğin açılması ortadan kalkar.
-Hastalar sürecin sonraki günü işine ve hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
-Çoğu kere ağır bakım mühleti ya hiç olmaz ya da çok kısa olur.
-Çok yaşlı ve ameliyatı çok riskli olan hastalara girişimsel prosedürlerle müdahale edilebilir.

Başa dön tuşu