Kulak ağrısına ne iyi gelir birkaç damla zeytinyağı geçiriyor!

Kulak ağrısı, ömür kalitesini olumsuz tarafta etkileyerek can sıkıcı boyutlara varabilmektedir. İltihaplanma yahut farklı sebeplere bağlı olarak yaşanan kulak ağrısını öncelikli olarak bir tabibe başvurarak tedavi etmek gerekiyor. Bunun dışında doğal besinlerden faydalanarak da kulak ağrısından kurtulabilirsiniz. İşte kulak ağrısının nedenleri ve tedavi prosedürleri…

Kulak ağrısı neden olur?

Kulak ağrıları sık karşılaşılan bir semptomdur ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bunlar ortasında nedenleri ortasında Yüzücü kulağı, orta kulak enfeksiyonları, TMJ, enfeksiyonlar, büllöz miringit, güneş yanığı, dermatit ve travma bulunur.

Kulak ağrıları çoklukla acil tıbbi bakıma gereksinim duyar ve doğal konut ilaçları, örneğin sıcak kompresler ile tedavi edilebilir. Bu sistemler ve ilaçlar; İbuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve) ve asetaminofen (Tylenol ve diğerleri) üzere OTC ağrı kesiciler; etkilenen kulakta zeytinyağı ve uçucu yağlar kullanımıdır. Lakin bunları yapmadan evvel hekiminizden kesinlikle tavsiye almalısınız.

Kulak ağrısı belirtileri

Dış kulak etrafında kızarıklık ve şişme
Ateş
Kulak ağrısı
Çene ağrısı
Boğaz ağrısı
• 
Çene ağrısı
Kulaklarında çınlayan
Baş dönmesi

Kulak ağrısı nasıl tedavi edilir?

Çoğu olay 7-10 gün boyunca reçeteli kulak damlaları ile tedavi edilir. Bu damlalar enfeksiyonla savaşmak için bir antibiyotik ve sıklıkla iltihap şişmesini azaltmak için bir steroid içerir. Damlalar etkilenen kulağa damlatılır ve birey yan tarafa uzanır. Damlalar yerleştirildikten sonra, damlaların kulaktan akmasını önlemek için hasta yaklaşık 5 dakika bu durumda kalmalıdır.

Kulak kanalı çok şişmişse, kulak damlalarının uygun yere ulaşmasını sağlamak için kanala bir fitil yahut küçük bir gazlı bez modülü yerleştirilebilir. Bazen hekiminiz kulak damlaları kadar oral bir antibiyotik de reçete edebilir. 

Zeytinyağı

Kulak ağrısı için zeytinyağı kullanımı konutta tedavi ilacıdır. Kulak kanalınızdaki zeytinyağı damlalarının kulak ağrısını hafifletebileceğini kanıtlayan sağlam bir bilimsel ispat yoktur. Lakin AAP’ye nazaran, birkaç ısıtılmış zeytinyağını kulağa damlatmak inançlıdır ve orta derecede tesirli olabilir.

Bu usulü birinci evvel hekiminizle, bilhassa de çocuklar için tartışmak güzel bir fikirdir. Bir termometre kullanarak zeytinyağının beden sıcaklığından daha sıcak olmadığından emin olun. Bu, kulak zarını yakmanızı maniler.

Sarımsak

Sarımsak hem antibiyotik hem de ağrı giderici özelliklere sahiptir. Ezilmiş sarımsakları birkaç dakika ılık zeytin yahut susam yağı ile ıslatın. Sarımsakları süzün ve yağı kulak kanalına uygulayın.

Zencefil

Zencefil, kulak ağrısından ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek doğal antienflamatuar özelliklere sahiptir. Dış kulak kanalının etrafına zencefil suyu yahut içinde zencefil ile ısıtılmış süzülmüş yağ uygulayın. Direkt kulağa koymayın.

Oksijenli su

Hidrojen peroksit yani oksijenli su, yıllardır kulak saçakları için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu tedavi sistemini kullanmak için, etkilenen kulağa birkaç damla hidrojen peroksit yerleştirin. Bir lavaboya akmasına müsaade vermeden evvel birkaç dakika bekletin. Kulağınızı pak, damıtılmış suyla durulayın.

Başa dön tuşu