Kulak ağrısına ne iyi gelir zeytinyağı ağrıyı azaltıyor!

Çeşitli nedenlerden oluşabilen kulak ağrıları günlük yaşantımızı etkliyebilen ve hayat kalitesini ziyadesiyle düşüren bir sorun. Konutta uygulayabileceğiniz kimi prosedürlerle kulak ağrınızı geçirebilirsiniz. İşte meskende kulak ağrınızı geçirecek 7 yöntem!

Zeytinyağı

Zeytinyağının dokusu, birikiminin neden olduğu ağrıyı azaltır. Direkt uygulanması, kulağınızı yumuşatabilir ve ağrıyı ortadan kaldırabilir. Amerikan Pediatri Akademisi, kulağa birkaç sıcak damla zeytinyağı dökmenin ağrıyı azaltabilecek anti-inflamatuar bir tesire sahip olabileceğini söylüyor.

Zencefil

Zencefil, etkin doğal özellikleri ve antimikrobiyal ve antifungal olması nedeniyle ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Direkt kulak içine koymadan dış kulak kanalının etrafına ılık zencefil suyu uygulayın.

Kompres uygulaması

Ağrıyı hafifletmek için termal pedler yahut soğuk paketler kullanılabilir. Sıcak ve soğuk ortasında dönüşümlü olarak 10 dakika boyunca kulağınıza yerleştirin. Bu formül yetişkinlerde ve çocuklarda kullanılabilir. Lakin çocuklara direkt yaparken dikkatli olmakta yarar var

Meyan kökü

Meyan kökü anti-enflamatuar ve antibiyotik bileşenleri sayesinde kulak ağrısını hafifletebilir. Bir çorba kaşığı meyan kökü ve bir çorba kaşığı arıtılmış tereyağını ısıtın. Her şeyi karıştırın ve soğuyana kadar 5 dakika bekleyin. Karışımı kulak kanalının dışına yerleştirin ve 15 dakika bekletin, sonra dikkatlice durulayın.

Masaj

Çiğneme kaslarındaki problemlerin neden olduğu ağrıyı ortadan kaldırmak için, kulak gerisinden başlayarak aşağı gerçek uzunluğuna ve daha sonra öne yanlışsız hareket ederek bölgeye yavaşça masaj yapmayı deneyin. Bu çeşit masaj kulak enfeksiyonu ve çok sıvıdan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, böylelikle rahatsızlığın berbatlaşmasını önleyebilir.

Sarımsak

Sarımsak, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde uzun yıllar boyunca ağrıyı hafifletmek ve enfeksiyonları önlemek için yardımcı olarak kullanılmıştır. Acıyı ve rahatsızlığı yatıştırmak için ezilmiş sarımsakları birkaç dakika susam yağına batırın. Sonra süzün ve kulak kanalına uygulayın.

Kulağınızın üzerine yatmayın

Uyuduğunuz durumlara dikkat edin, zira yanlış durumda uyumak enfeksiyonun neden olduğu ağrıyı kötüleştirebilir. Etkilenen kulağın üzerine yatmak yerine öteki tarafa uzanmayı deneyin. Ayrıyeten, ekstra yastıklar kullanarak uyumayı deneyin. Bu konumlar kulak drenajını teşvik eder ve ağrıyı azaltır.

Başa dön tuşu