Kulak çınlaması neden olur şeker hastalığı sebebi olabilir!

Kulakta birçok vakit çınlama üzere duyulan ses, uğultu, zil sesi, hışırtı, nabız sesleri üzere kendini gösteren kulak çınlaması, her yaştan insanın vakit zaman başına gelen problemlerden biri. Beş dakikadan az sürebilir, bir hafta da devam edebilir. Bu epey yaygın ve olağandır. Kulak çınlamasının nedenleri henüz tam olarak açıklanamasa da kimi hastalıkların habercisi olduğu biliniyor. İşte kulak çınlamasının nedenleri ve tedavisi!

Şeker hastalığı sebebi olabilir

Kulak çınlamasının pek çok nedeni olabilir. Bir kulak kirinin çınlamaya sebep olabileceği üzere, uzun müddet yüksek ses maruz kalma, yabancı cisim, kulak zarında delinme, orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikmesi, iç kulak hücrelerinin ziyan görmesi, orta kulakta bulunan kemiklerin eklemlerinde sertleşmesi de çınlamaya neden olabilir. Ayrıyeten şeker hastalığı kulak çınlamasının nedeni olabilir. Şeker hastalığının yanı sıra işitme kaybı, alerji, tansiyon oynamaları, meniere denen kulak içi tansiyonu, anemi, menopoz devri, hormon değişiklikleri, baş ve boyun bölgesinde yaşanan travmalar, tiroid, anevrizma denen damar genişlemeleri, işitmeyi sağlayan sonlarda bulunan tümör, yanlış ilaç kullanımı, nörolojik ve metabolik ve psikiyatrik hastalıklar da kulak çınlamasının sebeplerinden.

Şeker ve sigaradan uzak durmak gerekiyor

Kulak çınlamasının azaltılmasına yönelik yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunma, kan basıncının denetimi, tuzlu yiyeceklerden uzak durma, kahve, kola ve sigaradan uzak durma, antrenman yapma çınlamayı giderecek tedbirlerden kimileri.

Tedavi edilmezse işitme kaybına neden olabilir

Bir haftadan uzun süren kulak çınlamaları patolojik çınlama olarak isimlendirilir. Belirtilen mühletten daha uzun süren patolojik çınlama, daima kulak çınlaması üzere durumlara ekseriyetle işitme kaybı da eşlik eder. Kulak çınlamasının tedavi formülleri çınlamanın sebebine şekilleneceğinden tedavi seçenekleri epey geniş bir yelpazede yer alır. Örneğin kulak yolundaki buşon denilen kulak kiri ya da yabancı cismin çıkartılması bir tedavi sistemidir. Kulak zarının delinmesi cerrahi bir müdahale gerektirebilir.  Çınlamaya, işitme kaybının da eşlik ettiği birtakım durumlarda işitme aygıtı önerilebilir. Bu yolla hem işitme kaybı hem de çınlama şikayeti giderilir.

Başa dön tuşu