Kulak enfeksiyonu neden olur? Yazın kulak sağlığını korumanın 4 tüyosu!

Yaz aylarında çokça vakit geçirdiğimiz havuz ve deniz suyu çeşitli kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Yaz mevsiminde sıklıkla karşılaşılan sıhhat sıkıntılardan biri de kulağa su kaçması sonrası oluşabilecek enfeksiyon oluşumuna yer hazırlar. Su ile daha çok haşır neşir olduğumuz yaz mevsiminde kulak sıhhatini korumak için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan kulak enfeksiyonları hakkında bilgi verdi.

Kulak Sıhhatini Korumak İçin Ne Yapmalı?

Yaz mevsiminin sıcak günlerinde serinlemek için havuz ve denizde uzun vakitler geçirmek, kulak enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Kulağa su kaçması ve buna bağlı tıkanmalar ile orta kulak iltihapları, bu problemlerin değerli bir kısmını oluşturuyor. Çoklukla kulak kanalı kaynaklı bu sorunlar erken müdahale edildiğinde kalıcı bir hasar yaratmaksızın tedavi edilebiliyor. Kronik kulak hastalıkları olan ya da basınç sorunları olan şahısların bilhassa yaz aylarında dikkatli olmaları gerekiyor. 

Kulakları Islak Bırakmayın!

Yaz ayları ile birlikte bilhassa dış kulak yolu iltihapları sıklığı besbelli bir artış göstermektedir. Bunun en kıymetli nedeni sık duş alma, havuz ve denizde uzun müddetler geçirmektir. Dış kulak yolu rahat havalanamayan dar yapısıyla, ıslanma ve sonrasında da tam olarak kurumayıp nemli kaldığında enfeksiyona yatkın hale gelir. Nemli olan ve kurulanmayan bu bölgede iltihap gelişebilir. Bilhassa yüzücülerde ve doğuştan dış kulak yolu dar olanlarda bu durum daha çok ortaya çıkmaktadır. Kulak kanalında kalan suyun içeriğindeki mikrop ve bakteriler de kanal içinde süratle üreyerek enfeksiyon riski oluşturmaktadır.

Kulakta Kaşıntı Varsa Dikkat!

Dış kulak enfeksiyonlarının en değerli erken periyot belirtisi kulakta hafif olarak başlayan kaşıntılardır. Sonrasında hatta saatler içinde dış kulak yolunda şişme, akıntı, tıkanma, duymada azalma ve çok şiddetli ağrı gelişir. Hastalar bazen bu belirtiler ve şiddetlenen ağrılar nedeniyle çene hareketlerinde ve çiğnemede bile zorluk çekebilir. Yaşlı, şeker hastası ve bağışıklık sistemi düşük hastalarda enfeksiyon ilerleyerek “malign otitis eksterna” ismi verilen ve kemik iltihabı ile seyreden daha şiddetli bir enfeksiyona yol açabilir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit geçirmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak sıhhatinizi korumak için…

Havuz yahut deniz sonrası kulağınızın dış kısmını pak bir peçete yahut kağıt mendille kurulayın ve katiyetle nemli bırakmayın. Bu temizleme süreci sırasında kulağınızı çok karıştırmayın. Bu süreç dış kulak yoluna hasar verebilir.
Temizliğinden emin olunan havuz yahut denizi tercih edin, kirli olduğunu düşündüğünüz suya girmeyin.
Havuz suyundaki klor ölçüsü bu hastalığa yakalanmada kıymetli bir etkendir. Havuz suyunda bulunan klor dış kulak yolunun asit/baz istikrarını bozarak daha kolay enfeksiyona yakalanmaya neden olur. Bu yüzden daima bakımı ve denetimi yapıldığından emin olduğunuz havuzlara girin.
Dalma sırasında ağrı hissettiğinizde daha derine inmeden çabucak su üstüne çıkın.

Tedavi İçin Su İle Temas Etmeyin!

Bu hastalığın tedavisinde sık muayene; aspiratörle paklık, uygun ilaç tedavisi, dış kulak yolundaki asit baz istikrarının sağlanması, ağrı denetimi, şeker hastalığı üzere faktörlerin denetimi, su ile temasın ortadan kaldırılması değerlidir. Kulak rahatsızlıklarının çabucak hemen hepsi bir uzman tarafından görüş ve tedavi gerektirir.

Başa dön tuşu