Kulak tıkanması nasıl açılır uçak yolculuğunda dikkat!

Günümüzde bir çok kişinin sıklıkla şikayet ettiği durumlardan biri de kulak tıkanıklığıdır. Bilhassa uçakla seyahatlerinde daha çok karşımıza çıkan kulakların tıkanmasını önlemek için sakız çiğneme üzere sistemlerle atlatmaya çalışıyoruz. Fakat işin aslı biraz farklı! Tedbiri alınmadığı taktirde önemli sıhhat meselelerine neden olan kulak tıkanıklığı hakkında merak edilenleri Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, elmaelma.com okurları için bilgilendirdi.

KULAK TIKANIKLIĞI YAŞIYORSANIZ UÇAK SEYAHATİNE DİKKAT!

Yaz aylarının başlamasıyla bir arada seyahatlerde artıyor, lakin seyahatten evvel kulaklarda tıkanma varsa uçak seyahati çok tehlikeli olabilir. Orta kulak boşluğu östaki borusu yoluyla burun ardı yani geniz ile irtibat halindedir, orta kulak boşluğunun basıncını östaki borusu sağlar, olağanda kapalı olan östaki borusu yutkunma, sakız çiğneme, hapşırma, öksürme ve ıkınma esnasında açılıp kapanarak orta kulak basıncını düzenler. 

Üst teneffüs yolu enfeksiyonları östaki borusu tıkanıklığının en değerli sebebidir. Burun çeşitli nedenlerle tıkandığında örneğin alerjik rinit, burun eti, burunda kemik eğriliği, geniz eti ve çeşitli tümörler östaki borusunun tıkanmasına neden olur. Östaki borusu tıkandığı vakit orta kulak basıncı bozulur. Basınç eşitlemesi yapılamıyan kulakta seslerin iletiminde sorun olur. Bu bireyler kulaklarının tıkandığını hisseder, kulaklarında bir tartı hisseder, şayet bu formda uçak seyahati yapacak olurlarsa uçağın kalkış ve iniş esnasında kulaktaki basıncın eşitlenememesine bağlı kulak zarında ve iç kulakta önemli hasarlar oluşabilir, 

Bu sorundan kurtulmak için birtakım kolay tedbirler işe yarayabilir. Uçak kalkmadan yarım saat evvel burun spreyi sıkmak burun içerisini rahatlatarak östaki borusu işlevlerinin daha güzel hale gelmesini sağlar. Uçak içerisinde ve bilhassa inişe geçmeye başladığı vakit kulak basıncındaki değişikliklerden en az etkilenmek için sakız çiğnemek, yudum yudum su içmek, hafif bir biçimde balon şişirir üzere yapmak ve burun spreyi sıkmak orta kulak basıncının düzenlenmesine katkıda bulunur.

Gerekli tedbirlerin alınmasına karşın basınç eşitlemesi yapamayan şahıslarda kulak zarında kanamalar, orta kulakta sıvı birikmesi, kulak zarında delinme, iç kulak yapıların hasarlanması ve buna bağlı baş dönmesi, çınlama, işitme kaybı görülme ihtimali artar.

İş gereği daima seyahat etmek zorunda kalan beşerler kulakta basınç sorunu yaşıyor ise bu sorundan kalıcı olarak kurtulmak için aktüel tedavi seçeneklerinden yararlanabilirler. Östaki balon dilatasyonu östaki borusundaki yapışıklıkları açarak, Östaki işlevlerinin olağana gelmesine yardım eder. Bunun dışında alerjik şikayetleri olanların mevsim geçişlerinde alerji ilaçları kullanması burundaki ödemi azaltarak orta kulak basıncının düzenlenmesine katkıda bulunur. Burunda yapısal olarak et-kemik ve kıkırdak deformitesi bulunan bireylerin burundan ameliyat olması burun işlevlerini güzelleştirerek orta kulağı olumlu olarak tesirler.

Başa dön tuşu