Kumkuat faydaları neler idrar söktürücü özelliği bulunuyor!

Kumkuat, içinde bol ölçüde C vitamini barındıran bir turunçgildir. Manzarası prestiji ile mandalinaya benzeri lakin öbür turunçgillerle ortasında büyük bir fark vardır, Kumkuat kabuğuyla birlikye yenir.  Vücudun savunma sistemini korumak için epey gerekli olan bu meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Dünyada en çok Doğu Asya ve Çin’de yetiştirilen bu minnoşa ülkemizdeyse en çok, Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde ve Rize’de rastlanıyor. İsterseniz bu meyveyi konutta kendinizde yetiştirebilirsiniz!

YARARLARI NELERDİR?

Her turunçgil üzere o da nefis bir C vitamini deposu, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

C vitamininden aldığı güç sayesinde gelişen antioksidan özelliği, bizi hastalıklardan müdafaa konusunda da çok yardımcı oluyor.

Sindirim sisteminin nizamlı çalışmasına dayanak olarak mide bulantısı, iştahsızlık ve hazımsızlık üzere sindirim sistemi problemleriyle baş ediyor.

Sindirim sistemindeki bu tesiri idrar söktürücü olarak yardımcı olmasını da sağlıyor.

Küçücük cüssesiyle içinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle hudut sistemimizi güçlendirmede dayanak oluyor.

Sinir sistemi tertipli ve sağlıklı çalıştığı için de bu minnoş, gerilim kaynaklı baş ağrısı ve uykusuzluk üzere problemleri ortadan kaldırıyor.

Kolesterolü yüksek olanların yardımına koşan kumkuat, yüksek kolesterolü düşürerek kolesterol istikrarı sağlıyor.

Aynı etkiyi tansiyon üzerinde de gösteren meyve, yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara deva oluyor.

İnanması güç olsa da içinde kalsiyum bulunduğundan, diş ve kemik sıhhati konusunda da dayanak vermekten geri durmuyor.

Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden küçük çaplı besin zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları konusunda da güzelleşme sürecine katkıda bulunuyor.

Başa dön tuşu