Kurban Bayramı’nda doğru beslenmenin kuralları!

Kurban Bayramı’nda tüketilen ağır besinler et, hamur işi, tatlı sıhhatimizi etkiliyor. Kesilen kurban sonrası tüm aile sofranın başında buluşur birbirinden lezzetli yemekler yapılır lakin bu yemekler sonrasında önemli meseleler yaşamanıza neden olabilir. Özellikle kurban kısmının çabucak sonrasında yenilen kavurma ile bayram boyunca çok tüketilen et, sindirim ve kalp-damar sistemi başta olmak üzere genel sıhhat durumunu olumsuz etkiliyor. Kurban bayramında; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon denetimine ve besin kümelerinin istikrarlı dağılmasına herkes dikkat etmelidir. İşte Kurban Bayramı’nda yanlışsız beslenmenin kuralları…

Kurban eti nasıl tüketilmeli?

Etler sindirimi sıkıntı besinlerdir. Olağan bir etin sindirimi 4 saat sürerken, taze kesilmiş etin sindirimi 8 saatte olur. Bekletildikten sonra tüketilen etin lezzeti ve pişirimi de daha düzgün olur birkaç gün beklettikten sonra tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Nasıl pişirmeliyiz?

Kurban Bayramı’nda, pişirme formülleri çok kıymetlidir. Etler pişirilirken haşlama ve ızgara üzere formüller tercih edilmeli, kızartmalardan uzak durulmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun müddet pişirme ve kızartma sistemi çeşitli “kanserojen maddelerin” oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi yahut tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması daha uygundur.  

Tatlı tüketimine dikkat!

Bayramda her ziyaret ettiğimiz her yerde önümüze kesinlikle tatlı gelir. Ama tatlı dozunu kaçırmamalıyız. Misafirliklerde şerbetli tatlıların günde bir defa ile sonlandırılması gerekmektedir. Bunun yerine sütlü ya da meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

Başa dön tuşu